Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Dİğer Yazılar ::::: Marmaris Milli Parkı 2024        
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Muğla 11 Eylül 2016     3138 0 Erdin İVGİN 

 Marmaris Milli Parkı
 (Milli Parklar)

Milli Park alanı Muğla ili, Marmaris ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli Park Muğla iline 6 km mesafede olup 550 ve 400 nolu devlet karayolu ile ulaşılmaktadır. Ayrıca deniz ulaşım imkanlarına da sahiptir. 1996 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 29.206 hektardır. 


By Maria Jonker -  https://picasaweb.google.com/MariaJBogaerts/LiquidambarOrientalis#, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14672189

Sahanın jeolojik yapısı , genel olarak magmatik ve kalker kayaçları ile alüvyon ve yamaç molozlarından oluşmuştur. Kuzey -Batısında mostra veren kretase yaşlı magmatik kayaların okside olması kızıl renkli görünümlere yol açmıştır. Kalkerler ise sahanın doğusunda geniş mostra verirler. Kalker Mostralarının batı kısmı tabakalı , doğu kısmı ise masif durumdadır.

Milli Parkın orman formasyonu kızılçam(Pinus Brutia)oluşturmaktadır. Bununla birlikte endemik bir tür olan sığla ağacı sahanın belirli bölgelerinde yayılım gösterir.Sığla ağaçları, derin nemli ve ağır topraklı taban arazilerinden yetişir. Vadi içerisinde ise kızılçam ,meşe,çınar ve kızılağaç farklı karışık ve etkileyici peyzaj değerlerini sunar.Ayrıca pırnal meşesi,kemes meşesi, yabani zeytin, kocayemiş, tesbih, sumak, keçiboynuzu, melengiç, zakkum ve defne gibi ağaçcık formlu Akdeniz bitkileri de Milli Park alanında geniş yayılış alanları gösterirler.

Saha Yaban Hayatı zenginlik içermekte olup özellikle Marmaris -Köyceğiz arasında bulunan ve nesli tükenme tehlikesi bulunan yaban keçilerinin yanı sıra ayı, karakulak,tilki, sincap,gelincik vb. memeli hayvanlara da rastlanmaktadır.


By © Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28045518

Milli Park sahasında;antik Physkos kenti (Marmaris), Amos(Hisarönü) kenti yer almakta olup, antik çağda bu bölge Karia Bölgesi olarak tanımlanmaktadır. Burada Rhodos kolonisi izleri görülmektedir. Amos da bir tiyatro,tapınak ve bazı heykel kaidelerine rastlanmaktadır. Bir Karia kenti olan Amos`un etrafı aynı dönemden kalma bir sur duvarı ile çevrilidir. Physkos antik kenti ise Hellenistik çağda inşa edilmiş sur duvarları yer alır.


PHYSKOS KENTİ:
Marmaris'in yaklaşık 2 km. kuzeyinde, Beldibi yerleşiminin batısındaki Asartepe mevkiinde yer alan antik kentten günümüze yalnızca sur duvarları kalmıştır. 22.04.1992 tarihinde Kültür Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1.ci derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. 

AMOS HARABELERİ:
Turunç yerleşimi ile Kumlubük'ü ayıran Asarcık Burnundaki tepenin üzerinde yer alan harabeler, Helenistik devirden kalma tiyatro, tapınak ve sur duvarlarından oluşmaktadır. Amos harabeleri 14.10.1978 tarihinde I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. 


By Uploader.  Kamu Malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5610380


Milli Park sahası içerisinde bakir kıyılar, flora ve fauna açısından zenginliği ile başta Cennet Adası ve diğer adalar görülmeye değer. Ayrıca bitki zenginliği ile peyzaj değerleri yüksek olan vadi boyları da ziyaretçilere doyumsuz görüntüler sunar.

Yöreye gelen ve doğa içerisinde bulunmaktan zevk duyan ziyaretçiler için sahil boylarında günübirlik ve kamp alanları mevcuttur. Marmaris , İçmeler yerleşim alanları tatil bölgesi Milli Parkın ziyaretçilerine konaklama imkanı sunmaktadır.

Park alanı içinde; Orientering; yön bulma yarışmaları (orman içinde ), doğa yürüyüşleri, yürüyüş yolları, dağ aşma yarışmaları, paintball, çamur yarışları, dağ bisikleti, botanik turları (endemik bitki turları, nadir veya çiçekli bitki turları, mantar turları), doğal yaşamı gözlem turları (yaban keçisi gözlem turları, orman kuşları ve adakuşları gözlem turları vb.), kaya tırmanma, dalış turları, amatör balık avlama turları, triatlon ; (1500 m yüzme + 40.000 m bisiklet + 20.000 m koşu olacak biçimde Adaağzı-Nimara-İçmeler-Marmaris-Adaağzı güzergahında) yapılmaktadır. Bu aktiviteler Milli Park çevresini turizm açısından önemli hale getirmektedir.


KAYNAK: 
http://www.milliparklar.gov.tr 
Türkiye
Ana Sayfa
    Muğla
Ana Sayfa Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.