Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
Gezi Alemi ::::: Dünya Mirası Listesi:::::        
   
Dünya Mirası Listesi
Fuerte de Samaipata (05 Ağustos 2016)
Bolivya » Santa Cruz | Kültür Mirası
Bolivya Ant Dağları'nın doğu eteklerinde yer alan bir bölgede bulunan arkeoloji alan "El Fuerte" ismi ile de bilinir. Samaipata arkeolojik alanı iki bölümden oluşmaktadır: »»»»
 
Etna Dağı (05 Ağustos 2016)
İtalya » İtalya Genel | Doğa Mirası
"Etna" isminin anlamı Latince ve Yunancadan gelmekte olup "yakmak" anlamındadır. Sicilyalıların "Mongibello" olarak adlandırdıkları Etna Dağı, İtalya'nın güney batısında, »»»»
 
Varşova Tarihi Merkezi (04 Ağustos 2016)
Polonya » Varşova | Kültür Mirası
Polonya'nın başkenti Varşova'nın "Eski Şehir" olarak da adlandırılan merkezinin tarihi 13. Yüzyıla kadar gitse de bugün ziyaretçileri kendisine çeken yapı ve meydanların »»»»
 
Ho Hanedanlık Kalesi (03 Ağustos 2016)
Vietnam » Vietnam. Genel | Kültür Mirası
Vietnam'ın kuzeyinde, Thanh Hoa eyaletinde, başkent Hanoi'ye 150 km mesafede yer alan Hồ Hanedanlık Kalesi, 1400-1407 yılları arasında, Tran Hanedanlığının başvekili »»»»
 
Sundarbans Milli Parkı (02 Ağustos 2016)
Hindistan » Hindistan Genel | Doğa Mirası
Sundarbansmangrov (hindistansakızı) ormanı, 140.000 hektarlık alanı ile bu türdeki en geniş ormanlardan biridir. Bengal kıyılarınca uzanan Ganj, Brahmaputra ve Menghna »»»»
 
Manu Milli Parkı (02 Ağustos 2016)
Peru » Cusco | Doğa Mirası
Manu Milli Parkı, Peru'nun Madre de Dios ve Paukartambo bölgeleri arasında yer alan, yaklaşık 1,5 milyon hektarlık bir milli park ve biyosfer sahasıdır. Park, karayolu »»»»
 
Selanik'teki Hristiyanlık Öncesi ve Bizans Anıtları (30 Temmuz 2016)
Yunanistan » Selanik | Kültür Mirası
Bizans İmparatorluğu'nun yüzyıllarca en önemli ikinci şehri olarak kalan Selanik, Orta Çağ boyunca Hristiyanlık için de oldukça önemli bir role sahip olmuştur. Şehrin »»»»
 
Aksum (09 Şubat 2016)
Etiyopya » Etiyopya Genel | Kültür Mirası
Aksum Krallığı, MS 1. ve 7. yüzyıllar boyunca Etiyopya/nın kuzeyinde güçlü bir devlet oldu. Krallığın en çarpıcı kalıntıları 1. ve 13. yüzyıllar arasında yontulan dev dikilitaşlar Aksum`un 1980`de »»»»
 
Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (07 Şubat 2016)
Türkiye » Bursa | Kültür Mirası
Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında Kültürel kategoride Dünya Miras Listesine alınan "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu" Dünya Miras alanı,  Orhangazi Külliyesi »»»»
 
Çatalhöyük Neolitik Kenti (05 Şubat 2016)
Türkiye » Konya | Kültür Mirası
Çatalhöyük, Orta Anadolu`da, günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuş, çok geniş bir Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir. Doğu ve batı yönlerinde yan yana iki höyükten oluşmaktadır. »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (19 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Oaxaca Tarihi Bölgesi ve Monte Albán Arkeolojik Alanı (18 Nisan 2014)
Meksika » Oaxaca | Kültür Mirası
Meksika'nın güneybatısında aynı isimli federal bölgenin başkenti olan Oaxaca'da birbirinden farklı 3 kültürel özellik bulunmaktadır: 1529 yılında İspanyollar tarafından »»»»
 
Meksika Şehri Tarihi Bölgesi ve Xochimilco (17 Nisan 2014)
Meksika » Mexico City | Kültür Mirası
14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar önce antik Aztek İmparatorluğu'nun başkenti Tenochtitlan ve daha sonra da Meksika'nın başkenti Meksika Şehri, Aztek Krallığı ile »»»»
 
Vegaøyan - Vega Takımadaları (16 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Kuzey kurup dairesinin hemen altında yer alan Vega adası ile etrafındaki yaklaşık 6.500 küçük adadan oluşan bölge, son derece sert iklim ve deniz şartlarında insanoğlunun »»»»
 
Alta Kaya Sanatı (15 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Norveç'in Finnmark vilayetine bağlı Alta belediyesi sınırları dahilinde yer alan kaya resimleri, MÖ 4200 ila 500 yılları arasındaki prehistorik dönemde, en kuzeyde yaşayan »»»»
 
Røros Maden Kenti (11 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Norveç'in Sør-Trøndelag eyaletinde yer alan  Røros maden kenti, 17. yüzyılda bulunan bakır madeni vesilesiyle oluşturulmuştur. Yaklaşık 330 yıl işletilen maden »»»»
 
Urnes Ahşap Kilisesi (10 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Norveç'in Sogn of Fiyordu vilayetine bağlı Luster belediyesi sınırlarında bulunan Urnes Ahşap Kilisesi'nin yapımına 1050 yıllarında başlanmış ve bitişi 13. asrı bulmuştur. »»»»
 
Kernavë Arkeolojik Alanı (08 Nisan 2014)
Litvanya » Vilnius | Kültür Mirası
Kuzey Litvanya'da başkent Vilnius'a 35 km mesafede yer alan Kernavë Arkeolojik alanı, 194,4 hektarlık büyüklüğü ile bu bölgede insan yerleşiminin 10 bin yıllık serüvenine »»»»
 
Kuroniya Beli (Curonian Spit) (06 Nisan 2014)
Litvanya » Litvanya Genel | Kültür Mirası
Kuroniya Beli, Kuroniya Lagün'ü ile Baltık Denizini birbirinden ayıran 98 km uzunluğunda ince, kıvrımlı bir kumul yarımadadır. Büyük parçası Litvanya'da kalmakla birlikte »»»»
 
Giant's Causeway ve Causeway Sahili (05 Nisan 2014)
Kuzey İrlanda » Kuzey İrlanda Genel | Kültür Mirası
Giant's Causeway (Devler Kaldırımı) ve Causeway Sahili, Kuzey İrlanda'nın Antrim Kontluğunda, Bushmills kasabasının yaklaşık 3 km kuzeyinde yer alan ve İrlanda'nın kuzey »»»»
 
Skellig Michael (Sceilg Mhichíl) (04 Nisan 2014)
İrlanda Cumhuriyeti » İrlanda Cumhuriyeti Genel | Kültür Mirası
Sceilg Mhichíl (Skellig Michael) Adası, İrlanda'nın Kerry ilinin yaklaşık 12 km batısında yer almaktadır. Ada, yaklaşık 600 yıl boyunca İrlandalı Hristiyan keşişlerin »»»»
 
Brú na Bóinne Arkeolojik Topluluğu (03 Nisan 2014)
İrlanda Cumhuriyeti » İrlanda Cumhuriyeti Genel | Kültür Mirası
Brú na Bóinne antik kenti, İrlanda Cumhuriyeti'nin Meath vilayetinde, Dublin'e yaklaşık 40 km. mesafede, Boyne Nehri ile Mattock Nehri arasındaki bir sırtta bulunan »»»»
 
Roskilde Katedrali (02 Nisan 2014)
Danimarka » Roskilde | Kültür Mirası
Doğu Danimarka'da Zealand Adasındaki Roskilde kasabasında bulunan katedral ilk olarak 980 yılında Kral Harald Bluetooth zamanında ahşaptan inşa edilmiştir. 1030 ve »»»»
 
Ilulissat Fiyordu (01 Nisan 2014)
Danimarka » Grönland | Doğa Mirası
Grönland'ın üçüncü büyük şehri ve belediyesi olan Ilulissat, Ilulissat Icefjorda yakınlığı nedeniyle Grönland`ın en popüler turizm merkezlerinden biridir. Kuzey yarımkürenin »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (31 Mart 2014)
Litvanya » Litvanya Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
   
Toplam 241 kayıtdan 25 tanesi gösteriliyor.

Lütfen Kıta, Ülke veya Kategori Seçeneklerinizi Daraltınız.