Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali  2024 Haziran       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Bolu 15 Haziran 2013     6647 1 Erdin İVGİN 

 Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali  (2024 Haziran)
 Türkiye » Bolu
 (Gurme)

Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali 24 Ağustos 1981 yılında Mengen Kaymakamı Ali Cafer AKYÜZ' ün başkanlığında kurulan komite tarafından başlatılmıştır. 1985 yılında Kaymakamlık festival etkinlik hazırlıklarını Belediye Başkanlığı' na devretmiştir. 

Festivalin Amacı; Dil, din, ırk ne olursa olsun bütün aşçıları bir araya getirmek onların mutfak becerilerini sergilemektir.  Festival 1985 yılından itibaren medya ve görsel basın tarafından ilgi odağı olmuştur. Her yıl standart olarak Haziran ayında hafta sonu cumartesi va pazar günleri yapılmaktadır. 

Festival içerisinde yapılan etkinlikleri sıralamak gerekirse; Cumartesi günü sabah; açılış konuşmaları, bayanlar arası yemek yarışmaları, ahçılarımıza verilen ödüller; öğleden sonra Festival Show gösterisi ve standların açılışı, akşam ise ünlü sanatçıların katılımıyla düzenlenen müzik eğlence programı vardır. Pazar günleri ise çeşitli spor etkinlikleri ve müzik şöleni ile kapanır. NEDEN AŞÇILAR FESTİVALİ ? İlçe halkının büyük bir çoğunluğu aşçılık mesleği ile iştigal etmektedir. Gelir kaynaklarının başında gelmektedir. Gerek Türkiye' nin, gerkse dünyanın en büyük otellerinde baş aşçı olarak, öğretmen olarak görev yapmaktadırlar. Aşçılık yörede doğmuş, saraylara, intikal etmiş, dededen toruna devam etmiştir. Göz nuru ve el emeği bir sanat olarak Türkiyemiz' in ve dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Dünyada gelmiş tüm devlet ve milletler Mengenli aşçıları tanımışlardır. 

Dünyada birinci gelen Türk mutfağı ve mutfak zenginliği ile göz zevkini dilimizin tadını, damak tadını, ellerinin maharetini dünyaya duyurmakla ve çeşitli ülkelerde yapılan müsabakalarda Ayyıldızlı bayrağımızı göndere çektirerek, İstiklal Marşımız' ı çaldırıp, Türk diye gösterenler Mengenli aşçılarımızdır.

Festivalin temel amacı yöreyi tanıtmak, aşçılık sanatının önemini belirtmek ve Türk mutfağının dünya mutfakları arasındaki yerini almasını sağlamak, yeni yetişen neslin bu mesleğe ilgisini çekmek, aşçıları arasında sanat dayanışmasını arttırmak, gurbetteki hemşehrileri bir araya toplamak, ilçede bir bayram yaratmaktır.

FESTİVALİN GELİŞİMİ Dünyanın dört bir yanında ün salmış olan aşçılarımıza maalesef sahip çıkılmamıştır. Bu nedenle büyük kurtarıcımız Ulu Önder Atatürk' ün doğumunun 100. yılındaki kutlama faaliyetleri çerçevesinde 1981 yılında başlatılan Aşçılar Festivali geleneksel hale getirilmiş, aşçılık mesleğinin tanıtımı ile geleneksel Türk yemekleri ve Türk mutfağını tanıtmak, yöremiz Mengen' i Türkiye' de ve dünyada tanıtmak, ayrıca aşçılarımızın bir okuldan mezun olup, yabancı dil öğrenerek diplomalı aşçıların yetişmesi için aşçılık okulunun kurulması amacı başta olmak üzere 1. Aşçılar Festivali düzenlenmiştir. Geleneksel hale gelen Aşçılar Festivali ilçemizde her yıl kutlanmaktadır. Festivalimizin uluslararası hale getirilebilmesi için çalışmalar devam etmektedir. 

Aşçılar Festivalinin düzenlenmesi fikri İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerimizdeki ünlü otellerde çalışan aşçılarımızla toplantılar yapılarak festival yapılması için görüşmelerde bulunulmuştur. Festivalin gördüğü büyük ilgi üzerine tanıtım kampanyasını daha etkin bir duruma getirmek ve aşçılar arasındaki dayanışmayı güçlendirmek için Mengen Aşçılar ve Turizm Derneği kurulmuştur. İlk defa yapıldığı için sadece gösteri niteliği taşıyan 1. Aşçılar Festivali nedeniyle Mengen' de aşçılar aşçılar okulunun açılması fikri zihinlere iyice yerleşmiştir. 1982 yılında 2. Aşçılar Festivali' nde okulun açılması kesinleşmiş ve Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi' nin temeli atılmıştır. Okul 1984-1985 öğretim yılında eğitim ve öğretime açılmıştır.

1984 yılına kadar komiteler ve Aşçılar ve Turizm Derneği' nin işbirliği ile yürütülen festival Mengen Belediyesi' nce "Aşçılar ve Turizm Festivali Yönetmeliği" ni hazırlanmış ve bu yönetmelik uyarınca belediye tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Bu yönetmelik uyarınca Festival Düzenleme ve Yürütme Kurulu oluşturulmuştur. Bu kurulca ayrıca mali işler ve program düzenleme komitesi, ağırlama, konaklama ve yürütme komitesi, festival hazırlama komitesi gibi komiteler oluşturularak görev bölümü yapılmıştır. Geleneksel hale gelen Mengen Aşçılar Festivali 1989 yılında aşçılarımızın işyerlerindeki iş yoğunluğu nedeni ile yapılamamıştır. 1990 yılından itibaren festivalimiz belediye ile müştereken sponsor firmalarla birlikte yapılmaya başlandı. 1991-1992 yıllarındaki festivallerimiz Körfez krizi nedeniyle gerçekleştirilemedi. 

Gerçekleştirilen festivallerimizde aşçılarımızın rekorları yapmış oldukları eserleri ile düzenlemiş oldukları sergiler, davetliler ve halkımız tarafından zevkle izlenmiş TV ve basında yayınlanarak ses getirmiştir. 5. Aşçılar Festivali ile birlikte Türkiye' de ilk defa ata mesleği olan aşçılığı daha ilmi ne modernize atmeye yönelik Aşçılık Meslek Okulu açılmıştır. 6. Aşçılar Festivali' nde ilk defa bayanlar arsı yemek yarışması düzenleyerek festivale gelen bakan, milletvekili, TV ve basın mensupları ile ünlü aşçılardan oluşan jürinin değerlendirmesini yaptığı yarışmada derece alanlara ödüller verildi. Bu yarışma diğer festivallerde de yapılarak geleneksel hale gitirildi. Aşçılar Festivali' ne bir yenilik olarak gıda maddelerinin ve mutfak eşyalarının tanıtıldığı Mutfak 86 Fuarı düzenlenmiştir. Festivallerimizde aşçılar tarafından ilginç olarak 4 metre boyunda döner, 101 metre uzunluğunda şiş kebap yaparak yeni bir rekor kırılmıştır. Bu dev kebabın yapımı sırasında yaklaşık 300 kg et, 2,5 ton mangal kömürü kullanılmıştır. 60 aşçı, 4,5 saat uğraşmıştır.

10. festival dolayısıyla açılan mutfak müzesi festival sırasında ve festivalden sonra ziyaret edenlerce büyük ilgi görmüştür. 1994 yılında 11. festivaldede aşçılarımız kendi rekorlarını kendileri kırarak dünya rekorlar kitabına giren Türkiye' de ilk defa üretilen 4,5 metre çapında dev tencere içinde 10.000 porsiyon kapasiteli Mengen Pilavı' nı konuklara ikram etmişlerdir. Gerek dev tencere gerekse tencere içinde pişen pilav o günlerde Türkiye' nin gündemine gelmiştir.


Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.mengenbelediyesi.com internet sitesinden ulaşabilirsiniz.


Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:
28.Uluslararası Mengen Aşçılık Ve Turizm Festivali / 30 Haziran - 01 Temmuz 2012
27.Uluslararası Mengen Aşçılık Ve Turizm Festivali / 21 - 22 Mayıs 2011
26.Uluslararası Mengen Aşçılık Ve Turizm Festivali / 26 - 27 Haziran 2010
25.Uluslararası Mengen Aşçılık Ve Turizm Festivali / 26 - 28 Haziran 2009
24.Uluslararası Mengen Aşçılık Ve Turizm Festivali / 20 - 22 Haziran 2008
23.Uluslararası Mengen Aşçılık Ve Turizm Festivali / 22 - 24 Haziran 2007
22.Uluslararası Mengen Aşçılık Ve Turizm Festivali / 4 - 6 Ağustos 2006

 
Türkiye
Ana Sayfa
   Türkiye
Festival Etkinlik
  Bolu
Ana Sayfa
  Bolu
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
Erdin İVGİN
(15 Haziran 2013)

29. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali bu yıl 28 – 29 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirilecek

 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Festival/Etkinlik Haberleri (Haziran)
Ulubey Kanyon Kültür Ve Turizm Festivali
Türkiye » Uşak
Bornova Beşyol Köyü Kiraz Festivali
Türkiye » İzmir
Uluslararası Isparta Gül ve Halı Festivali
Türkiye » Isparta
İstanbul Müzik Festivali
Türkiye » İstanbul
Sivaslı Altın Çilek Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Uşak
Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
Türkiye » Balıkesir
Amasya Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Amasya
Karaburun Kırkım Şenliği
Türkiye » İzmir
Çamlıhemşin Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali
Türkiye » Rize
Kartepe Belediyesi Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali
Türkiye » Kocaeli
Geleneksel Mut Kayısı Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Mersin
Antalya Korkuteli Avdan Helva Şenliği
Türkiye » Antalya
Yörük Kültürü'nü Tanıtma ve Kiraz Festivali
Türkiye » İzmir
Ahmedi Hani Yayla Festivali
Türkiye » Hakkari
Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali
Türkiye » Bolu
Altın Nar Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Antalya
Zonguldak Teneke Tavuk Kebabı ve Kültür Festivali
Türkiye » Zonguldak
Hamurpet Gölü Doğa Kültür Şenlikleri
Türkiye » Muş
Akşehir Kirazı Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Konya
Mezitli Soli Güneş Festivali
Türkiye » Mersin
Ödemiş Bademli Kiraz Festivali ve Meyve Fidanı Festivali
Türkiye » İzmir
Uluslararası Bergama Kermesi
Türkiye » İzmir
Akkışla Yeni Yoğurt Bayramı ve Kilim Festivali
Türkiye » Kayseri
Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali
Türkiye » Zonguldak
Barbaros Oyuk Festivali
Türkiye » İzmir
Afyon Caz Festivali
Türkiye » Afyonkarahisar
Tekirdağ Kiraz Festivali
Türkiye » Tekirdağ
Uluslararası Likya / Kaş Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Antalya
İstanbul Alışveriş Festivali İstanbul Shopping Fest
Türkiye » İstanbul
Yeşilli Uluslararası Kiraz Ve Kültür Festivali
Türkiye » Mardin
Fekiye Teyran Anma Programı
Türkiye » Van
Berçelan Yaylası (Şenlikleri) Festivali
Türkiye » Hakkari
Geleneksel Ortaköy Börek Festival
Türkiye » İstanbul
Ulupamir Kırgız Kültür Şenliği
Türkiye » Van
Uluslararası Dana Bayramı Festivali
Türkiye » İzmir
Körfez Geleneksel Altın Kiraz Festivali
Türkiye » Kocaeli
Orhaneli Karagöz Kültür Şenliği ve Türkiye Yörük Türkmen Şöleni
Türkiye » Bursa
Uluslararası Bursa Festivali
Türkiye » Bursa
Zonguldak Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Zonguldak