Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Yambolu Maske Festivali - Kukerlandia 2021 Mart       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Bulgaristan Bulgaristan Genel 26 Mart 2016     3243 0 Engin D 

 Yambolu Maske Festivali - Kukerlandia (2021 Mart)
 Bulgaristan » Bulgaristan Genel
 (Festival)

Bulgaristan'ın Yambol (Yambolu) kentinde Mart ayında kötü ruhların kovulması ritüelinin canlandırıldığı maske festivali (Kukerlandia) renkli görüntülere sahne oluyor.

Antik çağ geleneği olarak Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayan Traklardan günümüze taşınan festivalde, maskeli ve renkli kıyafetli gruplar baharın yaklaştığı günlerde kıştan kalan kötü ruhları uzaklaştırmak için yoğun çaba harcıyor.Yambol Belediyesinin düzenlediği festivalde bir parkta toplanan gruplar, kötü ruhların maskeler ve çan sesiyle kovulmasını anlattıkları gösterilerini jüriye beğendirmeye çalışıyor.

El yapımı "kuker" maskeler ve üzerlerindeki sayıca fazla çanlarla gösterilerini sunan grupların, Trak savaşçılarını temsilen giydikleri kıyafet ve çıkardıkları sesler dikkati çekiyor. Türkiye ve Yunanistan gibi çevre ülkelerden gelenlerin de ilgisini çeken festival, düzenlenen konser, sergi ve fotoğraf yarışmalarıyla devam ediyor.Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.kukerlandia.com/en/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
FOTO: By Спасимир - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia 
Bulgaristan
Ana Sayfa
   Bulgaristan
Festival Etkinlik
  Bulgaristan Genel
Ana Sayfa
  Bulgaristan Genel
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.