Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Tut'ta Dut Festivali  2018 Temmuz       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Adıyaman 19 Haziran 2016     1271 0 Engin D 

 Tut'ta Dut Festivali  (2018 Temmuz)
 Türkiye » Adıyaman
 (Gurme)

"Tut'ta Dut Festivali" Adıyaman'ın adını duttan alan Tut ilçesinde Tut Kaymakamlığı ve Tut Belediyesi işbirliği ile Temmuz ayında düzenleniyor. Dut meyvesinin yetiştiği en önemli bölgelerden biri olan Tut'ta gerçekleşen festival kapsamında; konserler, sergi ve söyleşiler, yamaç paraşütü uçuş gösterileri gibi birçok etkinlik yapılıyor. Bunun yanı sıra dut meyvesinin önemini vurgulamak ve dünyada markalaşmasını sağlamak amacıyla , akademisyenlerin katılacağı Ulusal Dut Çalıştayı de düzenleniyor. Dut ürünlerinin yer alacağı yöresel ürünler pazarı kuruluyor.

Ayrıca en iyi pekmez ve dut yarışmaları yapılıyor. Yarışma sonucunda dereceye giren üreticilere çeşitli hediyeler veriliyor. Festivalde ayrıca taş üzerinde tokmakla dut, ceviz ve badem dövülüyor.Dağlık bir bölgede bulunan İsmini 'dut' meyvesinden alan Tut ilçesinde,vatandaşların en önemli geçim kaynağı olan dut hasadı başladı. Dut meyvesiyle adından söz ettiren Tut ilçesinde, dut hasadıyla birlikte kazanlar dolusu pekmezler yapılmaya başlandı. Her yıl binlerce dut meyve fidanının toprakla buluştuğu ilçede, dut meyve ağacının sayısı her gecen yıl artıyor.

Tut ilçesinde bulunan binlerce dut meyve ağacından her yıl 550 ton ürün elde ediliyor. Yıllık 300 ton dut pekmezi, 250 ton kuru dutun üretimi yapılarak piyasaya sunuluyor. Türkiye dışında yabancı ülkelere de pazarlanan dut ürünleri ilçede hijyenik koşullarda hazırlanıyor. İlçe ekonomisinin lokomotifi konumunda olan dut meyvesi ilçede yaklaşık bin çiftçinin geçim kaynağı.


Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:

2. Tut'ta Dut Festivali / 1-2 Ağustos 2015 İPTAL
1. Tut'ta Dut Festivali / 7-9 Temmuz 2014 
Türkiye
Ana Sayfa
   Türkiye
Festival Etkinlik
  Adıyaman
Ana Sayfa
  Adıyaman
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.