Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği 2022 Temmuz       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Konya 14 Temmuz 2016     3335 0 Engin D 

 Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği (2022 Temmuz)
 Türkiye » Konya
 (Festival)

1959 yılında başlatılan "Nasreddin Hoca Şenliği", yakın tarihimizin bu anlamda atılan en önemli adımı ve ülkemizin en eski festivallerinden birisidir.. Akşehire 5-10 Temmuz tarihleri arasında dünyanın pek çok ülkesinden bilim, sanat ve edebiyat insanları gelmekte farklı kültürel zenginlikleri mizahla buluşturmaktadır.

Akşehir Belediyesi ile Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği, her yıl şenliğin hemen ardından başlatılan çalışmalarla hem geçmişi değerlendirir, hem de bir yıl sonrasının hazırlıklarını yürütür. Şenliğe yüzlerce gönüllü insanın emeklerinin yanı sıra, sahalarında uzman profesyonellerin katkıları da alınarak yıldan yıla değişen ve zenginleşen Şenlik Programı ortaya çıkar.Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği, işte böylesi yoğun bir tarihsel birikimin ve çalışmanın ürünü olarak gerçekleşir. Zaman zaman İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerde başlatılan etkinlikler, 5-10 Temmuz tarihleri arasında Akşehir'de "Festival" coşkusu ile devam eder.

Nasreddin Hoca Şenliği, 6 gün boyunca gece-gündüz kültür ve sanatla halkı kaynaştıran, aynı zamanda enerji ve heyecan dolu, popüler nitelikleri olan bir festivaldir. Festivalde ulusal ve yabancı sanatçıların çağdaş ve klasik ürünleriyle karşılaşılmakta; danstan tiyatroya, fotoğraftan resme, filmden karikatüre, edebiyattan müziğe kadar giden bir çeşitlilikte etkinlikler yapılmaktadır.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Resmi Açılış Töreni, Nasreddin Hoca Türbesi önündeki meydanda yapılmaktadır. Akşehir Çayı üzerinde oluşturulan platformda Temsili Nasreddin Hoca göle maya çalmaktadır. Nasreddin Hoca'nın anısına düzenlenen Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri'nde, Temsili Nasreddin Hoca'lık görevini bugüne kadar; Erol Günaydın, Levent Kırca, Ferhan Şensoy, Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan, Halit Akçatepe, Emin Olcay, Cenk Koray, Deniz Oral, Rasim Öztekin, Münib Engin Noyan gibi birçok isim üstlenmiştir. Tören'de konuşmaların ardından ödül törenine geçilmektedir. Açılış Töreni, yerli ve yabancı halk dansları gruplarının gösterileri devam etmekte ve tören sonrasında Nasreddin Hoca Türbesi ziyaret edmektedir. Nasreddin Şenliği kapsamında Akşehir'de, 'Eşeğe Düz Binme', 'Eşeğe Ters Binme' ve 'En Güzel Gözlü Eşek' yarışmaları yapılmaktadır.Festivalle ilgili bilgi almak isteyenler http://www.aksehir.bel.tr/portal/index.php/nasreddin-hoca/nasreddin-hoca-senligi internet sitesini ziyaret edebilirler.

Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:
57. Nasreddin Hoca Şenliği / 5-10 Temmuz 2016
56. Nasreddin Hoca Şenliği / 5-10 Temmuz 2015 
Türkiye
Ana Sayfa
   Türkiye
Festival Etkinlik
  Konya
Ana Sayfa
  Konya
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Festival/Etkinlik Haberleri (Ağustos)
Uluslararası Avrasya Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri
Türkiye » Bitlis
Hisarcık Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Kütahya
Çaykara Kurtdağı Yayla Şenlikleri
Türkiye » Trabzon
Varto Koğ Tepesi Festivali
Türkiye » Muş
Hopa Kemalpaşa Halk Festivali
Türkiye » Artvin
Ebiç Su ve Buğday Festivali
Türkiye » Kayseri
Darende Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali
Türkiye » Malatya
Hayrabolu Ayçiçeği Festivali
Türkiye » Tekirdağ
Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali
Türkiye » Kastamonu
Malazgirt Zaferi Yıldönümü Kutlamaları
Türkiye » Muş
Çandarlı Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » İzmir
Dursunbey Panayırı ve Yağlı Güreşleri
Türkiye » Balıkesir
Çınarcık Altın Çınar Festivali
Türkiye » Yalova
Uluslararası Troia Festivali
Türkiye » Çanakkale