Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali 2021 Eylül       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Nevşehir 14 Eylül 2016     3424 0 Erdin İVGİN 

 Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali (2021 Eylül)
 Türkiye » Nevşehir
 (Gurme)

Her yıl üzümlerin olgunlaşmasına bağlı olarak Eylül ayının 2. haftası  Ürgüp Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali Kaymakamlık, Belediye, sivil toplum kuruluşları, turizmciler, çiftçiler tarafından yapılır. Ürgüp'ün en önemli özelliklerinden olan Ürgüp üzümünün ve üzüme bağlı pekmez gibi yan ürünlerinin daha fazla tanıtımının yapılmasının amaçlandığı, bunun yanı sıra Turizm, Tanıtım ve Tarım'ın Ürgüp için önemine dikkat çekilen kültürel bir festivaldir.

Kapadokya bölgesinde geçmişi 3700 yıl öncesine dayanan Ürgüp bağcılığının, daha da geliştirilerek çağımızın modern tarım uygulamalarıyla üzüm yetiştiriciliği yaşatılmaktadır.

Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali kapsamında mehteran gösterileri, yerel ve ulusal sanatçıların konserleri, çeşitli yarışmalar ve paneller düzenlenmektedir. Festival kapsamında tonlarca üzüm dağıtımı yapılır. Şifa kaynağı olan ve toprak yapısı ve iklimi nedeniyle sadece Ürgüp'te yetişen üzüm festivalin başladığı ilk günden başlayarak misafirlere ikram edilir.

Festival ilk gün kortej yürüyüşü ile başlar, kortej Mehteran Bölüğünün marşları eşliğinde Vali, Kaymakam, Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve halkın katılımıyla Ürgüp'ün çarşısında kısa bir turu kapsar. Ürgüp Cumhuriyet Meydanında son bulan kortej yürüyüşünün ardından Yöresel halk oyunları ile, protokol konuşmaları, üzüm ikramları, mehteran gösterileri devam eder. Ve festivalin ilk gününün akşamında Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının yer aldığı konser onbinlerin katılımıyla düzenlenir.

Festivalin ikinci günü Ürgüp Üç güzeller peribacaları / Çatalkaya mevkiinde Üzüm bağlarının arasında gerçekleştirilir. Bu kapsamda üzüm güzeli seçilir, en güzel üzüm yarışması, gözleri bağlı üzüm yeme yarışması gibi renkli görüntülere sahne olur.


Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.urgup.bel.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:
45. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali / 18 Eylül 2016
44. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali / 13-14 Eylül 2014
43. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali / 14-15 Eylül 2013 
42. Uluslararası Ürgüp Bağbozumu Festivali / 15-16 Eylül 2012
41. Ulusal 1. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali / 9-10-11 Eylül 2011 
Türkiye
Ana Sayfa
   Türkiye
Festival Etkinlik
  Nevşehir
Ana Sayfa
  Nevşehir
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.