Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Palio di Siena (Il Palio) 2022 Temmuz       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
İtalya Siena 25  Aralık 2012     5736 0 hakangeziyor 

 Palio di Siena (Il Palio) (2022 Temmuz)
 İtalya » Siena
 (Spor)

Palio di Siena ya da yerel olarak kısaca Il Palio, İtalya'nın Siena kentinde her yıl iki kez düzenlenen (diğeri 16 Ağustos) geleneksel at yarışı oyunlarıdır. "Contrada" denen semtler arasında düzenlenen bu yarışlar farklı biçimlerde 14. yüzyıldan bugüne büyük ilgi çekmektedir.

 
 

Yarışların ilk örnekleri bufalo sırtında yapılıyordu ve "bufalate" olarak adlandırılıyordu. Daha sonra "assinate" denen eşek-sırtı yarışlara geçildi. Bilinen anlamdaki yarışlar ise 1650 yılından bugüne gerçekleştirilmektedir. Başlangıçta tek gün olarak düzenlenirken daha sonra bir gün daha ilave edilmiştir.

 Bu yarışlarda her bir at ve binicisi şehrin Contrada adı verilen 17 semtinden birini temsil eder ve temsil ettikleri semtin renklerine ve simgelerine uygun olarak giyinirler: Aquila (Kartal), Bruco (Tırtıl), Chiocciola (Salyangoz), Civetta (Baykuş), Drago (Ejderha), Giraffa (Zürafa), Istrice (Kirpi), Leocorno (Tekboynuz), Lupa (Dişi kurt), Nicchio (Deniz kabuğu), Oca (Kaz), Onda (Dalga), Pantera (Kara Panter), Selva (Orman), Tartaruga (Tosbağa), Torre (Kule) ve Valdimontone (Montone olarak kısaltılır).Yarış toplam üç tur sürüyor ve iki-üç dakika içinde bitiyor. Yarışın yapılacağı bölüme özel bir kum seriliyor ve atlar özel olarak hazırlanan bu pistte koşuyorlar. Her yıl bu popüler yarışı izlemek için Siena kentine dünyanın her yanından binlerce turist gelir. Biletler günlerce önceden tükenir.
Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.ilpalio.org internet sitesini inceleyebilirsiniz.

 
İtalya
Ana Sayfa
   İtalya
Festival Etkinlik
  Siena
Ana Sayfa
  Siena
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.