Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Haberler ::::: Bolu'nun Göynük, Sinop'un Gerze ve Isparta'nın Eğirdir ilçeleri sakin şehir unvanı aldı        


Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Bolu   06 Şubat 2017 1731 0 Erdin İVGİN 
 
  Bolu'nun Göynük, Sinop'un Gerze ve Isparta'nın Eğirdir ilçeleri sakin şehir unvanı aldıDünya'da 30 ülkeden 208 kentin seçildiği Cittaslow (Sakin Şehir) felsefesine Türkiye'den seçilen 11 kente, Bolu Göynük, Sinop Gerze ve Isparta Eğirdir ilçeleri de eklendi.Tarihi ve kültürel özellikleriyle tanınan, doğal dokusuyla öne çıkan Göynük, Gerze ve Eğirdir, Türkiye'de bu unvanı alan ilçeler arasına girdi. İlçeler, bu unvanı alabilmek için çevre, altyapı ve sosyal uyum gibi kategorilerde 70 kriteri yerine getirdi.

Artvin'de düzenlenen toplantıda 3 ilçeye "Cittaslow" sertifikaları verildi. 3 ilçeyle birlikte Türkiye'de sakin şehir unvanı alan ilçelerin sayısı 14'e yükseldi.
Kendine has kent dokusu, tarihi ve kültürel mirasını koruması nedeniyle Bolu'nun Göynük ilçesi Cittaslow (Sakin Şehir) oldu. Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği'ne üyeliği resmileşen Göynük evrensel eleme kriterlerini, halkının da desteğiyle başarılı şekilde yerine getirdi. 2014 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği'nin Türkiye Koordinatörü Seferihisar Belediyesi'ne üyelik başvurusunda bulunan Göynük Belediyesi, üyelik kriterlerini yerine getirerek Cittaslow Birliği'ne üyeliği kabul edildi.Karadeniz Bölgesi'nin gezmeye görmeye değer, tarihi ve tabiat güzellikleri ile dolu Sinop'un Gerze kenti de üyelik kriterlerini yerine getirerek Cittaslow Birliği'ne üyeliği kabul edildi.2014 yılından beri özverili bir çalışma yürüten Eğirdir Belediyesi de bu kriterlerin çoğunu sağlayarak 2017 yılında yavaş şehir unvanına kavuşmuş oldu.


CİTTASLOW NEDİR?

"Sakin Şehir" anlamına gelen Cittaslow 1999 yılında İtalya'da kurulmuş, uluslararası bir belediyeler birliği hareketidir.

Bir kentin Cittaslow olması için Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi, nüfusunun 50.000 altında olması ve Birlik'e sunduğu başvuru dosyası üzerinden yapılan değerlendirmeden geçer puan alması gerekmekte.

Bir kentin değerlendirmeden geçmesi için çevre politikaları, altyapı politikaları, sosyal uyum, kentsel yaşam kalitesi politikaları gibi kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

"Yavaşlığın düzeyi anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Yavaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır"
− Milan Kundera
 
Türkiye
Ana Sayfa
          Bolu
Ana Sayfa
 

"Bolu'nun Göynük, Sinop'un Gerze ve Isparta'nın Eğirdir ilçeleri sakin şehir unvanı aldı" Haberini İlgilendiren Ülke ve Şehirler:

Isparta (Türkiye), Sinop (Türkiye), Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Son Haberler
4 Yıldır Kapalı Olan Sümela Manastırı Ziyarete Açıldı (31 Mayıs 2019)
47. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 11 – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında (30 Mayıs 2019)
58. Uluslararası Bursa Festivali 12 Haziran-12 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriliyor (30 Mayıs 2019)
Datça Badem Çiçeği Festivali 8-10 Şubat Tarihleri Arasında (25 Ocak 2019)
Petran Kayak Şenliği 2-3 Şubat Cumartesi-Pazar günlerinde (20 Ocak 2019)
12. Ayder Kardan Adam Şenliği (20 Ocak 2019)
Dede Korkut UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesinde (20 Ocak 2019)
2017 Yılı Müze ve Örenyeri İstatistikleri (23 Eylül 2018)
657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali (11 Temmuz 2018)
UNESCO Dünya Mirası Listesinde 19 Yeni Varlık (07 Temmuz 2018)