Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Haberler ::::: Karaburun Kırkım Festivali 9 Temmuz`da        


Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye İzmir   21 Haziran 2017 1476 0 Engin D 
 
  Karaburun Kırkım Festivali 9 Temmuz`da

Yörük kültürünün yüzlerce yıllık geleneği "Karaburun Kırkım Şenliği" bu yıl Kecheese ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle Karaburun Belediyesi tarafından 9 Temmuz'da gerçekleştirilecek. 
 
Şenlikte Anadolu'nun saf ırklarından olan Karaburun kıl keçisinin korunması ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan keçilerin yaz mevsimine hazırlanması için imece usulüyle, kıllarının kırkılması işlemi yapılıyor. Bölge halkı için ekonomik değeri büyük olan kıl keçisinin iyileştirilmesi ve yörük kültürünün yaşatılması amaçlanan şenlikte üreticilere yönelik Ege Üniversitesi akademisyenleri tarafından  seminer ve eğitimler veriliyor. 
 
Geçmiş yıllarda, "En güçlü teke" ve "En inatçı keçi" gibi yarışmaların gerçekleştirildiği şenliklerde bu yıl "En güzel teke", "En güzel keçi" gibi yarışmalar düzenlenecek. Misafirlere oğlak etinden çoban kavurma, keçi ayranı ve keçi sütünden dondurma, pilav, limonata gibi ikramlar verilecek. Şenlik alanında yerli üreticiler için satış stantları kurulup, yöreye özgü keçi sütü ve peynir çeşitleri tanıtılacak. Etkinlik saat 11'de başlayacak.


Karaburun Kırkım Şenliği ile ilgili bilgi için  http://www.gezialemi.com/Festival sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


 
Türkiye
Ana Sayfa
          İzmir
Ana Sayfa
 
 Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.