Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Haberler ::::: UNESCO Dünya Mirası Komitesi 42. Oturumu Manama'da        


Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
Bahreyn Bahreyn Genel   02 Temmuz 2018 2320 0 Erdin İVGİN 
 
  UNESCO Dünya Mirası Komitesi 42. Oturumu Manama'da

UNESCO'nun kültür alanındaki altı sözleşmesinden biri olan 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında UNESCO Dünya Mirası Komitesi 42. Oturumu, Bahreyn Krallığı'nın ev sahipliğinde 25 Haziran 2018 tarihinde Manama'daki Bahreyn Ulusal Tiyatrosunda gerçekleştirilen açılış töreniyle çalışmalarına başladı.  Dünya Mirası Komitesi çalışmalarına 25 Haziran - 4 Temmuz 2018 tarihleri arasında 10 gün süresince devam edecektir.

Komite toplantıları, Komite Üyesi 21 devletin yanı sıra Sözleşmeye Taraf Devletlerin, UNESCO Üyesi Devletlerin, Hükûmetler arası kuruluşların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri tarafından takip edilmektedir. Komite, Dünya Mirası Listesinde kayıtlı 157 alanın ve Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesinde kayıtlı 54 alanın koruma durumlarını değerlendirmiştir. Ayrıca Komite, aralarında Türkiye'nin Göbekli Tepe adaylık dosyasının da yer aldığı 29 yeni adaylık dosyasının Listeye kayıtları konusunda görüş bildirecektir.

UNESCO'nun 193 devletle en fazla taraf olunan Sözleşmesi'nin 2015 ve 2017 yıllarında yapılan Taraf Devletler Genel Kurulunda seçilen 21 Komite üyesi şu devletlerden oluşmaktadır:

Angola, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn Krallığı, Bosna-Hersek, Brezilya, Burkina Faso, Çin, Küba, Guatemala, Endonezya, Macaristan, Kuveyt, Kırgızistan, Norveç, Saint Kitts ve Nevis, İspanya, Tunus, Uganda, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti ve Zimbabve.


KAYNAK: UNESCO Türkiye Milli Komisyonu www.unesco.org.tr/
 
Bahreyn
Ana Sayfa
          Bahreyn Genel
Ana Sayfa
 
 Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.