Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
Gezi Alemi ::::: Yola Çıkarken :::::        
   
Yola Çıkarken
Evliya Çelebi'nin 400. Doğum Yıldönümü (22 Ağustos 2011)
2011, Türk ve dünya kültür tarihi açısından son derece önemli tarihi bir kişilik olan Evliya Çelebi'nin doğumunun 400. yılı. Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Kuruluşu UNESCO'nun 22 Eylül 2009 »»»»
 
UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi (Intangible Heritage Lists) (10 Nisan 2011)
UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Sözleşme kapsamında, somut olmayan kültürel miras unsurlarına dikkat çekmek ve somut olmayan kültürel mirasın önemi konusunda bilinçlenmeyi »»»»
 
Cittaslow - Yavaş Şehir Hareketi (23 Şubat 2011)
İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını »»»»
 
Dünya Mirası Listesi (World Heritage List) (11 Ocak 2011)
Dünya Mirası Listesi, UNESCO'ya bağlı Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenmiş ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilmiş, tüm dünya için önemli bir değer taşıdığı kabul edilen »»»»
 
Avrupa Festival ve Karnavalları (26  Aralık 2010)
Seyahat etmenin en güzel taraflarından birisi de gidilen yerin kültürüne ve yaşantısına ortak olmaktır. Bunun en eğlenceli olanlarından birisi de festivallere ve karnavallara katılmaktır. Biz de sizler »»»»
 
Televizyonda Gezi Programları... (19  Aralık 2010)
Seyahat etmek güzel şey...Yeni yerler görmek, oraları hissetmek gerçekten hoşbir duydu...Ama kimi zaman bizzat gidemeden de başka diyarları gezmek, oralarda keyifle dolaşmak mümkün...Nasıl mı? Elbette televizyon »»»»
 
Dünya'daki Priz Tipleri... (28 Kasım 2010)
Yurtdışına giderken yanınızda götüreceğiniz elektronik cihazları şarj edebilmeniz için o ülkedeki priz çeşidini de bilmek durumundasınız. Her ne kadar bazı otellerde bu konuda size yardımcı olabilirlerse »»»»
 
Dünyada Taksi Fiyatları... (06 Kasım 2010)
Yurtdışına çıktığımızda karşılaşacağımız en önemli problemlerden birisi de ulaşımdır. Toplu ulaşım ağını çözene kadar bayağı bir uğraşı veririz. Ne kadar ücret ödeyeceğimizi bilemediğimiz için de çoğu »»»»
 
Büyükelçilik ve Konsolosluklarımız (31 Ekim 2010)
Yurtdışına çıkmadan önce büyükelçilik ve/veya konsolosluklarımızın adres ve telefonunu yanınıza almak isteyebilirsiniz. Ya da yurt dışına çıktıktan sonra bu bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte Dışişleri »»»»
 
Saat Kaç?... (30 Eylül 2010)
Seyahat edeceğiniz ülkede o anda saatin kaç olduğunu öğrenmek ya da Türkiye ile saat farkını hesaplamak istiyorsanız sizin için en uygunu Saat Kaç" »»»»
 
Havayolu Şirketlerine Ait Şikayetler... (30 Eylül 2010)
Yurtdışına seyahate gitmeye karar verdiniz... Para durumunuzu ayarladınız... İzin sorunu da halloldu... Sırada uygun fiyatlı uçak bileti bulmak var... Havayolu şirketlerinin internet sitelerini tek tek »»»»
 
Döviz Kurları... (20 Eylül 2010)
Yurtdışına çıkmadan önce harcamalarınızı planlamak için elbette döviz kurlarına ihtiyacımız var. Pek çok farklı sitede bunları görebilmeniz mümkün. Bizde size hem serbest piyasa hem de TC Merkez Bankası »»»»
 
Hava Durumu... (19 Eylül 2010)
Seyahatinizi planladınız... Uçak biletleri alındı... Vize gerekiyorsa o ayrıntı da halledildikten sonra bavullar da hazır... Peki, gideceğiniz şehirde havalar nasıl acaba? Son dakikada bir sürprizle karşılaşmamak »»»»
 
MüzeKart: Türkiye'yi gezerken mutlaka yanınıza almanız gereken kart... (18 Eylül 2010)
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB tarafından 2008 yılında hayata geçirilen MÜZEKART projesi; müze ve ören yerlerini ziyaret etmek isteyenlere 30 TL`ye sunulan çok önemli bir hizmet. Müzekart, Kültür »»»»
 
Ülkelere Göre Seyahat Sağlığı (13 Eylül 2010)
Yurtiçi ve özellikle de yurtdışına seyahat edecekler yola çıkmadan önce gidilecek yer/ülke ile ilgili bir takım özel sağlık koşullarının olup olmadığını öğrenmek için Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller »»»»
 
Duty Free Limitler (09 Eylül 2010)
Türkiye Gümrüksüz Satış Mağazaları (Duty Free) alışveriş limitleri Bakanlar Kurulu'nun 07.10.2009 tarih ve 27369 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2009/15481 Sayılı Kararı ve Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün »»»»
 
Vize Rejimi (18 Ağustos 2010)
Yurtdışına seyahat edecek olanların en önemli sıkıntılarından birisi de vize uygulamasıdır. Farklı pasaport türlerine göre Türkiye`ye vize uygulayan/uygulamayan ülkelere yönelik en güncel bilgiye Dışişleri »»»»