Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Meksika Geleneksel Turp Festivali 2024 Aralık       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Meksika Oaxaca 24  Aralık 2015     3485 0 Engin D 

 Meksika Geleneksel Turp Festivali (2024 Aralık)
 Meksika » Oaxaca
 (Gurme)

Meksika'nın Oaxaca eyaletinde Noel yaklaşırken zanaatkarlar ve amatörler en güzel kırmızı turp oymalarını yapmak için yarışır. Cadılar bayramında balkabağı oymaları meşhurdur. Meksika'nın Oaxaca eyalatinde ise Noel öncesi kırmızı turp oymaları. Turp Festivali olarak bilinen bu etkinliğin geçmişi yüz yıldan öncesine dayanır. Noel pazarına müşteri çekmek için satıcılar kırmızı turpları oyarak ilginç desenlerle donatır tezgahlarını.


1897'de eyalet valisi 23 Aralık'ı resmi Turp Festivali olarak ilan eder. Bugün de bu gelenek sürdürülüyor. 18 Aralık'ta toplanan turplar birkaç günde oyulur ve festival günü kent meydanında sergilenir. Turp oymalarını görmek için genç yaşlı sıraya girmiş insanların oluşturduğu kuyruk akşam üzeri kilometrelerce uzunluğa ulaşmıştır artık.


FOTOGRAF:  © AlejandroLinaresGarcia - Dulce Regional Oaxaqueño - Noche de Rabanos in the city of Oaxaca, Mexico/ Wikipedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (24.12.2014)


Oymalarda en çok işlenen konular arasında İsa'nın doğuşu, Mayalara özgü simgeler, bölgedeki yılan ve timsah gibi vahşi yaşam örnekleri ve çeşitli yapılar vardır. En güzel oymayı yapan kişiye 12 bin pesoluk para ödülü verilir. Turplar birkaç saat dışarıda kaldığında kenarları sararmaya başlar. Fakat meydandaki şenlikler birkaç gün daha devam eder. Noel günü ise havai fişek gösterileri yapılır ve geleneksel Noel yemeği yenir.


Kaynak: bbc.com/turkceFOTOGRAF:  © AlejandroLinaresGarcia - "Soy Oaxaca" by Reyna Elvira Alonso Ortiz at the 2014 Noche de Rabanos in the city of Oaxaca, Mexico/ Wikipedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (24.12.2014)
 
Meksika
Ana Sayfa
   Meksika
Festival Etkinlik
  Oaxaca
Ana Sayfa
  Oaxaca
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.