Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Maslenitsa (Pancake Week) 2024 Şubat       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Rusya Federasyonu Moskova 16  Aralık 2012     4383 0 hakangeziyor 

 Maslenitsa (Pancake Week) (2024 Şubat)
 Rusya Federasyonu » Moskova
 (Eğlence)

Rusya'da kışın uğurlanması ve baharın karşılanması anlamına gelen geleneksel "Maslenitsa" tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. Ortodoks Kilisesi'nin büyük perhizi "Lent" (yumurta ve süt ürünlerinin tüketilmemesini amaçlayan bir oruç süreci) öncesinde kutlanan festival kapsamında halk oyunları, yarışmalar, konser ve çeşitli eğlencelerin düzenlendiği festival, Moskova halkı ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.


Bizdeki "Hıdrellez" tarzı ateşlerin yakıldığı Pagan kökenli festivalde amaç, perhiz öncesi yumurta ve süt içeren kreplerden (blini) bolca tadabilmek. Bir hafta boyunca tüm halkın doyasıya farklı şekillerdeki krepleri tükettiği bu festival Moskova'da gerçekleştirilen en lezzetli festivallerden biri. Baldan yapılan ve "Medevuho" olarak adlandırılan bal suyundan da içmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Önemli ritüellerden bir diğeri de "çuçulka" yani bostan korkuluğu yapılıp yakılması.


Kızıl Meydan'ın St. Vasili Kilisesi'ne (nehir tarafı) bakan kıyısında kurulan panayırın ana merkez olduğu festival kapsamında şehrin dört bir yanında bilek güreşi, geleneksel kıyafetli dansçıların gösterileri, ikonaların şenlik ateşinde yakılması ve kukla oyunları gibi farklı eğlence aktiviteleri düzenlenir.
Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.russiapedia.rt.com internet sitesini inceleyebilirsiniz.

 
Rusya Federasyonu
Ana Sayfa
   Rusya Federasyonu
Festival Etkinlik
  Moskova
Ana Sayfa
  Moskova
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.