Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Dİğer Yazılar ::::: Alaçam Mübadele Müzesi 2024        
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Samsun 02 Kasım 2016     4083 0 Erdin İVGİN 

 Alaçam Mübadele Müzesi
 (Özel Müzeler)

Alaçam Mübadele Müzesi, Samsun'un Alaçam ilçesinde bulunan müze. Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi ile Samsun'a yerleşen mübadillerin günlük eşyaları, belgeler ve fotoğraflar gibi etnografik parçaların yer aldığı müze Türkiye'deki mübadele temalı ilk müzedir

Günümüzde müzeye çevrilen bina 19. yüzyılın son çeyreğinde iptidai mektep olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Müze 16 Nisan 2012 tarihinden itibaren ziyarete açık olup 18 Eylül 2012 tarihinde resmi olarak açılmıştır.  Alaçam Mübadele Müzesi, Etnografik eserlerden müteşekkil bir müze ve  aynı zamanda tematik  bir müzedir.Müzedeki eserler 24 Temmuz 1923  yılında Lozan Antlaşması' na konulan ek protokolle  zorunlu göçe tabi tutulan mübadillerin yanlarında getirdikleri günlük kullanım eşyaları, belgeler ve fotoğraflardan oluşmaktadır.Yapı, yığma tuğla ile iki  katlı olarak inşa edilmiştir. Müze giriş kat;  idari bölüm, dokümantasyon,  wc  ve depo gibi bölümler den oluşmaktadır. Dokümantasyon bölümü mübadele ve ilçe tarihine ait yayınlar ve mübadele yıllarına ait fotoğraflardan oluşan fotoğraf albümlerinden oluşmaktadır. İkinci kat eserlerin tefrişinin yapıldığı bölümdür.  Tefriş bölümü Lozan Antlaşması'na  30 Ocak 1923 tarihinde konulan ek protokol ve Mustafa Kemal Atatürk'ün  " Mübadiller Kaybedilmiş Toprakların Aziz Hatıralarıdır " sözü ile ziyaretçileri karşılamaktadır.Vitrinler de mübadil kadınlara ait özel günlerde kullanılan elbiseler,  (bindallı, gelinlik, üç etek, cepken, şalvar,  gelin başörtüsü  gibi) günlük kıyafetler ayrıca erkek  giysileri de yer almaktadır. Müzede sergilenen  kıyafetler, çevreler, kuşaklar, peşgirler  genellikle çeyiz olarak hazırlanmış eserlerdir. Bundan dolayı üzerleri  zincir, tel kırma, tel sarma gibi tekniklerle yoğun olarak işlenmiştir.  Müzede mübadil kültürünü yansıtan çevreler,  kıl ve keten dokuma eserler, sandıklar,  mesleki aletler ve mutfak eşyaları da yer almaktadır. Vitrinlerde mübadele yıllarına dair fotoğraflar ve belgeler  sergilenmektedir. Bunlar mübadillerin göç esnasında ve gemilere taşınırken çekilen fotoğrafları, mübadillere verilen yol belgeleri (pasaport) ve kurtuluş savaşına ait bazı belgeler şeklindedir.  Ayrıca birinci kuşak mübadillerden hayatta olanlarının müzeye bağışladığı bireysel kullanım eşyaları da sergilenmektedir.

Mübadele yıllarında çekilen tarifi zor acılar ve varsa yaşanan mutluluklardan iz taşıyan günlük kulanım eşyaları, belgeler ve fotoğraflar Alaçam Mübadele Müzesi' nde yeniden hayat bulmaktadır. Ülkemiz de mübadele ve göç ile ilgili açılan ilk müze olma özelliğini de taşıyan Alaçam Mübadele Müzesi ziyaretçilerini görsel bir yolculuğa çıkarmaktadır.
ZİYARET GÜN VE SAATLERİ
Alaçam Mübadele Müzesi 8.00 - 17.30 saatleri arasında hergün ziyarete açıktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Telefon: +90 362 601 60 20
Adres: Çeşme  Mahallesi  Eski Şube Sokak No: 8 Alaçam / SAMSUN

Bağlı Olduğu Kurum/Kişi: İl Özel İdaresi
Denetleyen Müze: Samsun Müzesi Müdürlüğü 
Kaynak: http://www.alacam.gov.tr
Fotoğraf: http://www.alacam.gov.tr 
Türkiye
Ana Sayfa
    Samsun
Ana Sayfa Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.