Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Haberler ::::: Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosu        


Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Sinop   09 Haziran 2015 4450 0 Erdin İVGİN 
 
  Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosu

Avrupa'nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner, Türkiye'nin güneyinden İskoçya'nın kuzeyine, Avrupa'nın en güzel kale ve şatolarından 15 yeri listeledi. Yüksek bir dağın sırtında, bucaksız bir gölün kıyısında, tek başına bir adada, yemyeşil bir ormanın içerisinde... Dünyanın en güzel kale ve şatoları, sadece mimarileri ile değil, kuruldukları yerler ile de masal dünyasından fırlamış gibiler. 

Ziyaret etmenin hayali kurulacak, Avrupa'nın en destansı kale ve şatolarının listesi:FOTO: Bran Castle / Huffer / CC BY-SA 3.0

1. Bran Kalesi, Romanya

Hakkındaki vampir efsaneleri yetmezmiş gibi, kızıl kiremit çatıları ve etrafındaki korkutucu orman Bran Kalesi'ne daha da esrarengiz bir hava katıyor. Kont Drakula'nın yaşadığı yer olarak bilinen Transilvanya bölgesindeki bu ortaçağ döneminden kalma bu kale, bu ünvanı sayesinde turistlerin gözdesi. Hikayedeki karakterin aslında başka bir şatoda yaşadığı söylense de, herkes hala buraya "Drakula'nin Kalesi" demekte ısrar ediyor. Tabi bu da demek oluyor ki ürpermeden, korkmadan bu gizemi tadabilirsiniz!    
 FOTO: Eilean Donan Castle, Scotland / Diliff / CC BY-SA 3.0

2. Eilean Donan Kalesi, İskoçya

Nispeten küçük olmasına rağmen, Eilean Donan birçok kartpostalın yıldızı ve İskoçya'yı ziyaret eden turistlerin fotoğrafını çekmeye can attığı bir yapı. Ufak bir adacığın üzerine kurulu olan bu kale karaya taş bir köprü ile bağlı. Bu köprü, Loch Duich'in suları yükseldiğinde göl ile aynı hizaya gelip, ayna gibi bir görüntü sunuyor. En son 20. yüzyılın başlarında MacRae kabilesi tarafından restore edilen Eilean Donan, Cesur Yürek filminde de rol oyamış.
 FOTO: Alcázar de Segovia  / Migue / CC BY-SA 2.5

3. Alcazar de Segovia (Segovia Kalesi), İspanya

Bazı diğer Avrupa ülkeleri kadar çok kalesi olmasa da, İspnaya'dakiler gerçekten efsanevi yerler. Bunlardan bir tanesi bir tepenin üzerinde heybetle bölgeye yukarıdan bakan Alcazar de Segovia. Madrid'e yaklaşık bir saat mesafede bulunan bu kaleyi ziyaret ettiğinizde neden ortaçağlarda Kastilya krallarının gözdesi olduğunu anlamanız işten değil. Taht odasını mutlaka görmeniz gerekiyor.
 


FOTO: Artaxiad / CC BY-SA 3.0

4. Kızkalesi (Korykos), Mersin, Türkiye

Mersin'e bağlı Erdemli ilçesinin gözbebeği olan Kızkalesi, Akdeniz kıyılarının açıklarında kendi adasına sahip ve ulaşımı balıkçı motorlarıyla sağlanıyor. Buradan görünen manzara tahmin edilebileceği gibi inanılmaz. Bu efsanevi kale yanıbaşındaki kasabaya da ismini vermiş. Tarihi adı Korykos olan Kızkalesi, iki bin yılı aşkın bir süredir, Yunanlılardan Osmanlılar'a birçok medeniyeti barındırmış. Doğal olarak da Kızkalesi'nin neredeyse her bir karışında tarihten izlere rastlamak mümkün.
 


FOTO: Bolla Ugo / CC BY-SA 3.0

5. Chillon Şatosu, İsviçre

Leman Gölü'nün nefes kesen kıyılarında kurulu Chillon Kalesi'nin tarihi Tunç Devri'ne kadar dayanıyor. On nesil boyu birçok soylu ve kraliyet ailesinin barından Chillon, İngiliz şair Lord Byron'a da görüntüsü ile ilham kaynağı olmuş. Montrö'ye 3 kilometre uzaklıktaki bu şatoya gitmek, adeta zamanda yolculuk yapmak gibi.
 


FOTO: Castle Neuschwanstein / Softeis / CC BY-SA 3.0

6. Neuschwanstein Şatosu, Almanya

Almanca'daki anlamı "Yeni Kuğu Taşı" olan Neuschwanstein Disney'in Uyuyan Güzel filmindeki şatoya ilham vermiş. Kısacası gerçek anlamda bir masal şatosu burası. Oysa ki bu şaheseri yaptıran ve "Deli Kral" olarak bilinen II. Ludwig'in hayat hikayesi biraz daha karanlık. Ortaçağ esintileri taşısa da kale 19. yüzyılda inşa edilmiş ve Neoroman ile Gotik akımlarının sentezi bir mimariye sahip. Etrafındaki dağlara ve göllere uyum sağlamış kuleleri ve beyaz duvarlarıyla Neuschwanstein Şatosu, Münih şehrindeyseniz mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Hatta tarih ve mimari tutkunuysanız, nerede olursanız olun uğranması gereken bir yer.FOTO: Trakai-Troki / Julo / CC BY-SA 3.0

7. Trakai Kalesi, Litvanya

Nedense suyun üzerine kurulu kaleler insani hayallere daldırıp götürüyor. Trakai Kalesi de bunların en güzel örneklerinden biri. Bu kale bir ormanın içerisindeki bir gölün üzerine kurulu. 15. yüzyılda kırmızı yeniden inşa edilmiş olan bu kale, asırlardır savaşların ve zor zamanların etkisiyle bakımsız kalsa da, geçtiğimiz yüzyılda sonunda orijinal haline restore edilip, eski ihtişamına kavuşmuş. Ne güzel bir mutlu son, değil mi?
 


FOTO: Malene Thyssen / CC BY-SA 3.0

8. Egeskov Şatosu, Danimarka

Egeskov, Avrupa'nın Rönesans döneminden bu yana en titizlikle korunmuş, en özüne sadık kalmış şatosu ve kıtanın incilerinden bir tanesi. İçi de dışı da rüya gibi olan bu şato, bir gölün kıyısına kurulu. Efsaneye göre, temelini atmak için bir koca orman çınar ağacı kesilmesi gerekmiş. Belki de bu yüzden adı Danca'da "Bin Çınar" anlamına geliyor. Bu güzeller güzeli şato, her daim bir fotoğrafçının kamerasına poz veriyormuş gibi bir izlenim yaratıyor.
 


FOTO: Castillodebelmonte / CC BY-SA 3.0

9. Castillo de Belmonte, İspanya

Belmonte kentinin hudutlarında, San Kristobal tepesinin üzerinde duran bu güçlü kale, bölge üzerinde adeta hükümdarlık kurmuş. Castillo de Belmonte'nin en belirgin özelliği, 15. Yüzyıldan bu yana neredeyse hiç değişmemiş, çok az hasar almış olması. Sağlam ve kudretli bir kale görmek istiyorsanız, burayı listenize eklemelisiniz.
 


FOTO: WyrdLight.com / CC BY-SA 3.0

10. Bodiam Kalesi, İngiltere

Hani hikayelerde şato ve kalelerden bahsedilirken hep etraflarındaki derin, timsah kaynayan hendeklerden söz edilir ya? Bodiam Kalesi'nin fotoğraflarına baktığınızda öyle bir yer hayal edeceksiniz. Yapı olarak sade, dört köşeli bir mimarisi olsa da güçlü ve düşmanlara geçit vermeyecek özellikte bir kale. Birçok kalenin kaderinde olduğu gibi, burası da uzun bir süre terk edilmiş, ta ki Lord Curzon tarafından restore edilip 1926'da devlet korumasına alınıncaya kadar.
 


FOTO: donald- / CC BY-SA 3.0

11. Lichtenstein Şatosu, Almanya

Stuttgart şehrinin yakınlarındaki Lichtenstein Şatosu, Svabya Alpleri'nde göz kamaştırıcı bir mevkide bulunıyor. Geçmişi 13. yüzyıla dayanıyor, fakat şu andaki neogotik romantik stilindeki şato 19. yüzyılda inşa edildi.  Peri masalı izlenimi veren Lichtenstein Şatosu, ismini William Hauff'un Lichtenstein adlı romanından alıyor. Ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, burası özellikle bahar aylarında bir başka güzelliğe bürünüyor.
 


Fotoğraf: Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

12. Sinop Kalesi, Sinop, Türkiye

Türkiye'nin en meşhur kalelerinden biri olan Sinop Kalesi, yedinci yüzyılda şehri denizden gelebilecek tehditlere karşı korumak için inşa edildi. Sinop'un iç ve dış limanları arasında bulunan bu kalenin duvarları tüm şehri çevreliyor ve günümüzde bile sanki şehri koruyup kolluyormuş havası veriyor. Evliya Çelebi'nin yazılarında dört kapısı olduğu geçse de, bugün iki kapısı sağ kalmış durumda.
 


FOTO: Taxiarchos228 / CC BY-SA 3.0

13. Chenonceau Şatosu, Fransa

Paris'e iki saat civarı uzaklıktaki Loire Vadisi dünyanın şato açısından en zengin yerlerinden bir tanesi. Bu kadar güzel, ihtişam ve tabi ki şatafatlı bina birbiriyle yarış halindeyken seçim yapmak zor. Biz tercihimizi Chenonceau Şatosu'ndan yana yaptık. 16. yüzyılda dönemin mimari stilinde bir saray olarak yeniden tasarlanan Chenonceau Şatosu'nun orijinal yapısından geriye sadece Marques Kulesi kalmış. "Kadınlar Kalesi" olarak anılan şato, bu unvanı orada yaşamış Diane Poitiers, Bouillon düşesi Louise ve Caterina de Medici gibi birçok soyludan alıyor.
 


FOTO:  Festung Hohenwerfen / Sir James / CC BY-SA 3.0

14. Hohenwerfen Kalesi, Avusturya

Tepeyi tırmanıp Hohenwerfen Kalesi'ne ulaşıp Salzburg'u yukarıdan gören manzarasıyla karşılaştığınızda, kendinizi bir imparator gibi hissetmeniz kaçınılmaz. Salzach Nehri'nin yakınlarındaki bu devasa kale ilk olarak 11. yüyzyılda bir savunma mevkii olarak tasarlanmış. Etrafını çeviren Alp Dağları geçit vermeyen bir duvar oluşturuyor. Bu denli güvenli bir yer olduğundan, bir hapishane olarak da kullanılmış. İşkence odaları ziyarete açık ve o dönem hakkında bilgi veriyor.FOTO:  Ashford Castle / Ericci8996 / CC BY-SA 3.0

15. Ashford Kalesi, İrlanda

Doğal güzelliği ile Zümrüt Ada lakabını almış İrlanda, mimari şaheserleriyle de insanı kendine hayran bırakıyor. Bunlardan bir tanesi de kesinlikle Mayo ve Galway sınırındaki Ashford Kalesi. Orta çağlarda bir kale olarak inşa edilen kale, zaman içerisinde git gide bir saraya dönüşmüş. 1852'den başlayarak yaklaşık bir yüzyıl bira zengini Guinness ailesinin mülkü olan Ashford Kalesi, günümüzde 5 yıldızlı bir otele dönüştürülmüş. Hiç bir şatoda yaşamayı hayal ettiniz mi? İşte size mükemmel bir şans!
Kaynak: Yazının orijinaline ulaşmak isteyenler Avrupa'nın en güzel 15 kale ve şatosu - Skyscanner internet sayfasını inceleyebilirler.
 
Türkiye
Ana Sayfa
          Sinop
Ana Sayfa
 

"Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosu" Haberini İlgilendiren Ülke ve Şehirler:

Almanya Genel (Almanya), Avusturya Genel (Avusturya), Danimarka Genel (Danimarka), Fransa Genel (Fransa), İngiltere Genel (İngiltere), İskoçya Genel (İskoçya), İspanya Genel (İspanya), İsviçre Genel (İsviçre), Litvanya Genel (Litvanya), Romanya Genel (Romanya), Mersin (Türkiye), Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.