Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Haberler ::::: Avrupalının Tatil Anlayışı...        


Ülke Şehir Ekleme Düzenleme Okunma Yorum Yazan 
İsviçre Zürih   30 Temmuz 2012 2787 0 hakangeziyor 
 
  Avrupalının Tatil Anlayışı...

Alman medya kuluşu Deutsche Welle,Avrupalıların tatil anlayışlarının analizini yaptı. İşte genel itibariyle Avrupa ülke vatandaşlarının tatil alışkanlıklarının satır başları:

Yunanlılar Yılda 30 gün tatil hakkına sahip olmalarına karşın Yunanlar, bu yıl büyük tatiller yapamıyor. Yunanlar için köylerde yaşayan anneanneleri, babaanneleri ziyaret etmek şu sıralar oldukça revaçta. Ziyaret edecek kimsesi olmayanlar ise ülke içindeki kumsalları tercih ediyor.

İsviçreliler İsviçreliler ise genellikle Almanya'da konforu seçiyor. Alman Turizmciler Birliği'nin verilerine göre, İsviçreli turistler Almanya'da sıklıkla dört ya da beş yıldızlı otellerde kalıyor. Almanya, İsviçreliler için yaklaşık iki yıldır yurt dışı seyahatlerde popüler ülkeler arasında. Ülkelerindeki doğadan daha fazlasını isteyen genç İsviçreliler için aynı zamanda İtalya, Fransa ve ABD de üst sıralarda yer alıyor.

İtalyanlar İtalyanların beşte dördü ülkede kalıp sahillerin tadını çıkarmayı tercih ediyor. Bunda ülkenin ekonomik durumu da etkili. Uzun bir süredir İtalyanlar arasında evde kalıp para biriktirme yönünde bir eğilim görülüyor. İtalyan Ulusal Otelciler Birliği Federalberghi'nin verilerine göre, İtalyanların sadece yüzde 15'i yurt dışında tatil yapmayı düşünüyor.

Çekler Çek Cumhuriyeti'nin oldukça dikkat çeken bir uygulaması göze çarpıyor. Çekler, Hırvatistan'a tatilcilere yardımcı olması için polis gönderiyor. Çoğu Çek'in Hırvatistan'da saldırıya uğradığı belirtiliyor. Omi ve Sibenik gibi tatil beldelerinde bu yaz sekiz Çek polisi Hırvat meslektaşlarına yardımcı oluyor. Krize karşın her iki Çek'ten biri yurt dışında tatil yapmayı tercih ediyor.

Bulgarlar AB'nin en yoksul ülkelerinden Bulgaristan'da insanlar bu yıl tatil açısından oldukça şanslı. 22 yasal tatil gününün yanı sıra 20 gün de özel günlerden geliyor. Mayıs ayından eylül sonuna kadar hafta sonlarının da eklenmesiyle uzun tatiller var. Bulgarlar, ülkelerindeki Slatni Pjassazi ve Slantschew Brjag gibi uluslararası açıdan da ünlü tatil beldelerine gidiyor.

Avusturyalılar Avusturyalılar daha ziyade evde kalmayı tercih ediyor. Karintiya, Salzkammergut ve Tirol civarındaki denizler en sevilen tatil yerleri arasında. Avusturyalıların yurt dışı seyahatlerde yakın destinasyon tercihlerinde Hırvatistan ve İtalya gibi ülkeler öne çıkıyor. Uzak destinasyonlar arasında Yunanistan ve Türkiye en sevilen ülkeler arasında yer alıyor. Avusturyalılar, bu iki ülkede daha çok sahilleri tercih ediyor.

Ya Amerikalılar? Amerikalıların çoğu kendi ülkelerinde tatil yapmayı tercih ediyor. Bunun için haklı bir gerekçeleri de var: CNN'in haberine göre, Amerikalıların sadece üçte birinin pasaportu var. 53 milyon üyeli Amerikan Otomobil Derneği'nin üyeleriyle yaptığı ankete göre, temalı parklarıyla ünlü Florida'daki Orlando en sevilen destinasyonlardan. İkinci sırada ise Meksika'nın Cancun sahil kenti geliyor. Londra ve Roma gibi Avrupa kentleri ise daha arkalarda yer alıyor. Almanya da ABD'li turistlerin en çok tercih ettiği ilk 10 ülke arasında. Son zamanlarda Çin de ilgi çekmeye başladı.

Kaynak: www.turizmguncel.com (Deutsche Welle)

 
İsviçre
Ana Sayfa
          Zürih
Ana Sayfa
 

"Avrupalının Tatil Anlayışı..." Haberini İlgilendiren Ülke ve Şehirler:

Berlin (Almanya), Viyana (Avustralya), Sofya (Bulgaristan), Prag (Çek Cumhuriyeti), Roma (İtalya), Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Son Haberler
UNESCO Dünya Mirası Listesinde 29 Yeni Varlık (23 Temmuz 2019)
4 Yıldır Kapalı Olan Sümela Manastırı Ziyarete Açıldı (31 Mayıs 2019)
47. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 11 – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında (30 Mayıs 2019)
58. Uluslararası Bursa Festivali 12 Haziran-12 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriliyor (30 Mayıs 2019)
Datça Badem Çiçeği Festivali 8-10 Şubat Tarihleri Arasında (25 Ocak 2019)
Petran Kayak Şenliği 2-3 Şubat Cumartesi-Pazar günlerinde (20 Ocak 2019)
12. Ayder Kardan Adam Şenliği (20 Ocak 2019)
Dede Korkut UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesinde (20 Ocak 2019)
2017 Yılı Müze ve Örenyeri İstatistikleri (23 Eylül 2018)
657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali (11 Temmuz 2018)