Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Seyid Bilal i Anma ve Becirman Şenlikleri  2021 Eylül       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye Batman 30 Ocak 2015     4564 0 Erdin İVGİN 

 Seyid Bilal i Anma ve Becirman Şenlikleri  (2021 Eylül)
 Türkiye » Batman
 (Dini)

Yukarı Mezopotamya'nın Ehl-i Beyt atası olan Seyid Bilal'i anma ve Becirman şenlikleri her yıl Eylülün ikinci haftası Perşembe günü yapılıyor. Gercüş'e bağlı Vergili (Becirman ) köyünede bulunan Seyid Bilal Hazretlerini anma etkinlikleri ve Becirman şenliklerine vatandaşların ilgisi büyük oluyor. 750 yıldır geleneksel olarak yaşatılan etkinliklere yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçinin geliyor. Batman'ın inanç Turizmi açısından önemli bir mekan olan Seyid Bilal ve Becirman ziyaretgahını her yıl 200 bin kişi ziyaret etmektedir.

Seyid Bilal Hz. Muhammed'in Torunu olan Hz. Hüseyin'in 12 kuşak torunlarındandır. 1132 de Bağdat'ta doğmuş Babasının adı Seyyit Harun'dur. Annesi Fatıma'dır.

1154 yılında dönemin ünlü Abbasi halifesi Harun Reşit döneminde Bağdat'tan Becirman'a zorunlu göç eden Seyit Bilal burada bölgenin ağası Mire Botan'ın bölgesi içinde yer alan Becirman'a gelmiştir. Hikayeye göre, uzun bir yolculuktan sonra Seyid Bilal Bugünkü Becirman köyüne nazır Grebej dedikleri mevkiin de konaklarken Araban mireklerinin av nedeniyle geçtikleri esnada karşılarına yabani tavşan çıkar ve tazı tavşan kovalarken o esnada namazda duran Seyit Bilal Hazretlerine sığınan tavşan'ı tazı karşıda beklemeye başlar.

Namazını bitiren Seyid Bilal'i bu görüntü ile gören Araban beyi çok etkilenir. Seyid Bilal'e hürmet gösterir, ona iltifat ve hediye olarak Bugünkü Becirman köyünün sınırlarının tümünü parmağıyla çizerek çok geniş bir alanı kendisine sunar... Aynı zaman'da biricik kız kardeşiyle de evlendirir.

İşte bu evlilik töreninden başlayarak 750 yıldır Seyid Bilal hazretleri için şenlikler yapılır, kurbanlar kesilir, cirit oyunları gibi çeşitli yöresel etkinlikler yapılır. 

Ehl-i Beytin bu önemli zatın yüzü hürmetine de halk burada küskünlüklerini bir tarafa atarak barışırlar. Birbirlerini seven Kürt, Arap, Türk, Müslüman, Süryani ve Ezidi genç kız ve erkekleri her senin Eylül ayının ikinci haftasında yapılan şenliklerinde sözlenir. Sevgilerini bu mekanda buluşarak birbirlerine kavuşurlardı. 

İşte Becirman şenliklerinin 750 yıllık bu ana temasını oluşturan Barış ve Sevgi duygusunu her yıl Onbinlerce ziyaretçinin akın ettiği dilek tuttuğu, dua ettiği, küskünlerin barıştığı aşiret reislerin o günde hasımlarını af ettikleri, Müslüman'ı, Süryani'si ve Yezidi'sinin buluştuğu hoşgörü, saygı ve hürmetin pekiştiği bu mekana ev sahipliği yapan Becirman köyünde dünyanın en tatlı kalın kabuklu üzümünü yiyebilirsiniz.


 
Türkiye
Ana Sayfa
   Türkiye
Festival Etkinlik
  Batman
Ana Sayfa
  Batman
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
  Henüz Yorum Yazılmamıştır
 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.


Festival/Etkinlik Haberleri (Eylül)
Soma Karaelmas Kültür ve Sanat Festivali
Türkiye » Manisa
Adilcevaz Ceviz Reçeli ve Kültür Etkinlikleri Festivali
Türkiye » Bitlis
Altın Koza Film Festivali
Türkiye » Adana
Van Denizi Su Sporları Festivali
Türkiye » Bitlis
Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri
Türkiye » Bilecik
Uluslararası Kalecik Karası Festivali
Türkiye » Ankara
9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Etkinlikleri
Türkiye » İzmir
Yeşil İhsaniye Elma Festivali
Türkiye » Kocaeli
Vezirköprü Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm Festivali
Türkiye » Samsun
Gerede Mayhası – Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı
Türkiye » Bolu
Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali
Türkiye » Karabük
Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali
Türkiye » Nevşehir
Seyid Bilal i Anma ve Becirman Şenlikleri
Türkiye » Batman
Dörtdivan Panayırı - Dörtdivan Hayvan ve Emtia Panayırı
Türkiye » Bolu