Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
 
Gezi Alemi ::::: Festival ve Etkinlik Haberleri ::::: Uluslararası İstanbul Kukla Festivali 2018 Mayıs       
Ülke Şehir Ekleme Okunma Yorum Yazan 
Türkiye İstanbul 21 Mart 2013     3063 2 Erdin İVGİN 

 Uluslararası İstanbul Kukla Festivali (2018 Mayıs)
 Türkiye » İstanbul
 (Kültür/Sanat)

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kukla sanatını tanıtmakta ve yaygınlaştırmak amacıyla Mayıs ayında düzenlenen özel bir festivaldir. Festival 1998 yıllında kurulduktan sonra Japonya'dan Brezilya'ya kadar bir çok topluluğu ve değişik teknikleri kullanan kukla gruplarını konuk etmiştir.

Karagöz sanatçısı  Cengiz Özek Festivalin genel sanat yönetmenliğini yapıyor.

Festivalde farklı ülkeden gelen kukla grupları farklı mekânlarda performanslarını sergiliyor. Ayrıca festival boyunca sergiler ile birlikte konferans ve atölye çalışmaları yapılıyor. Festivalde masa kuklasından ipli kuklaya, gölge oyunundan video performanslarına, gelenekselden moderne, kukla sanatı adına ne kadar çeşit ararsanız bulunuyor. 


Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:
15. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali / 3-13 Mayıs 2012
14. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali / 04-14 Mayıs 2011
13. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali / 4 - 16 Mayıs 2010
12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali / 5 - 20 Mayıs 2009
11. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali / 2-9 Mayıs 2008Ayrıntılı bilgi için http://www.kuklaistanbul.org internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


 
Türkiye
Ana Sayfa
   Türkiye
Festival Etkinlik
  İstanbul
Ana Sayfa
  İstanbul
Festival Etkinlik Yazılan Yorumlar...
Engin D
(13 Ekim 2014)

17.si düzenlenecek Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl 16-26 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival, bu yıl 2008 yılında UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi olarak ilan edilen ve 31 Mart 2014’te hayata veda eden karagöz ve kukla sanatçısı Tacettin Diker anısına düzenleniyor.

Dünyaca ünlü kukla ustalarını bir araya getiren festivalde 15 ülkeden 30 kumpanya ve 70 gösteri sahnelenecek. Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğinde gerçekleşecek festivale, Kore, Kazakistan ve Belarus ilk kez katılırken, ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Romanya, Kolombiya, Endonezya, İsveç, Rusya, Polonya ve Türkiye’den kukla ustaları katılacak.

Festivalde, oyunların yanı sıra sergiler, workshoplar ve film gösterimleri de yer alıyor. Festivalin destekçileri arasında Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu, Cervantes Kültür Merkezi, İtalya Kültür Merkezi, Marmara Forum, Aksanat, Cadde Bostan Kültür Merkezi ve Oyuncak Müzesi bulunuyor.

Gösteriler, Fransız Kültür Merkezi, Aksanat, Hollanda Konsolosluğu, Maya Cüneyt Türel Sahnesi, Caddebostan Kültür Merkezi, St. Pulcherie Lisesi (Taksim), Oyuncak Müzesi’nde sahnelenecek.

Erdin İVGİN
(22 Mart 2013)

16. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl 8 - 19 MAYIS 2013 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

 Yorum yazmak isterseniz...
 
Yorum Yazabilmek İçin Üye Girişi Yapmalısınız.