Gezi Alemi

e-Posta:    Şifre:     Kaydol | Şifremi Unuttum
Gezi Alemi ::::: Dünya Mirası Listesi:::::        
   
Dünya Mirası Listesi
Urartu ve Osmanlı Eski Yerleşimi Ahlat Mezar Taşları (09 Haziran 2020)
Türkiye » Bitlis | Dünya Mirası Adayı
Van gölü kıyısında yer alan ve tarihi M.Ö. 900'e uzanan Ahlat yerleşimi; Selçuklu dönemi taş işçiliği, inanışları ve yaşam biçimini en güzel şekilde yansıtan mezar taşları ile UNESCO Dünya »»»»
 
Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri (31 Mayıs 2020)
Türkiye » Şanlıurfa | Dünya Mirası Adayı
Peygamberler Şehri olarak bilinen Şanlıurfa, Yukarı Mezopotamya'nın bereketli ovalarında kurulmuş tarihi bir yerleşimdir ve yöresel mimari ve geleneksel taş işçiliğinin en güzel örnekleri olan çok »»»»
 
Aziz Nikolaos Müzesi (31 Mayıs 2020)
Türkiye » Antalya | Dünya Mirası Adayı
Aziz Nikolaos, M.S. 3. yüzyılın ortalarında Antalya sınırları içerisindeki Patara`da doğmuş, eğitiminin ardından Myra yani günümüzdeki adıyla Demre`de piskoposluk görevini yürütmüştür. Bu yıllarda »»»»
 
Alahan Manastırı (31 Mayıs 2020)
Türkiye » Mersin | Dünya Mirası Adayı
Evliya Çelebi`nin "Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor." diye anlattığı Alahan Manastırı, Mersin-Karaman karayolu üzerinde Geçimli Köyü civarındadır. 1300 metre yükseklikte ve Göksu Vadisi`ne »»»»
 
Sümela Manastırı (31 Mayıs 2020)
Türkiye » Trabzon | Dünya Mirası Adayı

Trabzon'un Maçka İlçesi`nin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında »»»»

 
Karain Mağarası (30 Mayıs 2020)
Türkiye » Antalya | Dünya Mirası Adayı
Antalya`nın 30 kilometre kuzeybatısında eski Antalya-Burdur karayoluna 5-6 kilometre uzaklıkta bulunan Yağca Köyü sınırları içinde yer alır. Türkiye`nin en büyük doğal mağaraları arasında olan Karain »»»»
 
Göbekli Tepe (30 Mayıs 2020)
Türkiye » Şanlıurfa | Kültür Mirası
Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin kuş uçuşu olarak yaklaşık 15 km. kuzeydoğusunda bulunan ve tarihöncesi dönemden, yani yazının henüz keşfedilmediği bir zamandan kalma bir ören yeridir. Normalde »»»»
 
Olonho Yakut Destanı (04 Eylül 2017)
Rusya Federasyonu » Yakutsk | Somut Olmayan Kültürel Miras
Türk halklarının en eski epik sanatlarından biri olan Olonho Destanı, aslen Yakut halkına ait bir destan geleneğidir. Ancak bugün, Rusya Federasyonu'nun doğusunda bulunan Saha Cumhuriyeti'nde bu geleneğe »»»»
 
İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Katırma, Jupka, Yufka (24 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Lavaş, Katırma, Jupka ve Yufka, oklava ya da elle açılan yuvarlak veya oval biçimli ince ekmek türlerinden olup Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'de yaşayan halklarca sadece yemek »»»»
 
Geleneksel Çini Ustalığı (24 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Hamur haline getirilmiş killi toprağın pişirilmesiyle yapılan, çeşitli renk ve motiflerle süslenmiş sırlı seramik ev eşyaları veya duvar panolarına "çini" denir. Çinicilik ise,  "minai", "lüster", »»»»
 
Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (24 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Ebru, kendine özgü tekniklerle hazırlanan ve tekneye alınan suyun üzerinde boyalarla oluşturulan desenlerin kağıda aktarılmasıyla yapılan geleneksel bir sanattır.

Ebru kitap »»»»
 
Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği (24 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Türk kahvesi kültürü ve geleneği, kahvenin İstanbul'da kahvehanelerde servis edilmeye başlandığı 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Geleneğin, tadını eşsiz yapan ve sosyalleşmeye katkıda bulunan, iki »»»»
 
Mesir Macunu Festivali (23 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Kültürel ve geleneksel çeşitli uygulamaları içeren ve baharın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz haftasında (21-24 Mart) kutlanan Mesir Macunu Festivali, Manisa'da yaklaşık 400 yıldır »»»»
 
Tören Keşkeği Geleneği (23 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Kadın ve erkek gruplarının toplu olarak iş paylaşımı ve katılımıyla büyük kazanlarda ve açık ateşlerde, buğday ve etin birlikte pişirilmesiyle yapılan tören yemeğine keşkek, bu yemeğin etrafında »»»»
 
Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali (22 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
 İki insanın birbiriyle hiçbir araç ve gereç kullanmadan eşit şartlarda belli bir alan, belli kurallar ve belli bir zaman içinde gerçekleştirdiği zihinsel ve fiziksel mücadele şeklinde tanımlanan »»»»
 
Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah (22 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Alevi ve Bektaşiler tarafından inançları gereği cemlerde icra edilen semah, hizmet sahipleri olan zakirlerin çaldığı saz eşliğinde söylenen sözler ve müziğin ritmine uyarak yapılan mistik ve estetik »»»»
 
Geleneksel Sohbet Toplantıları (22 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
(Yaran Sohbeti, Yaren Teşkilatı, Sıra Gecesi, Kürsübaşı Sohbeti, Barana Sohbetleri, Cümbüş, Delikanlı Örgütü, Gençler Heyeti, Gezek, Kef/ Keyif, Muhabbet, Oda Teşkilatı, Oturmah, Sıra Yarenleri, »»»»
 
Nevruz (22 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Nevruz; Kuzey Yarımküre'de bulunan ülkelerde, özellikle Türkçe ve Farsça konuşan topluluklar arasında yaygın olarak kutlanır. Farsça nev ve ruz kelimelerinden gelen Nevruz, ülkemizde Nevruz-i Sultan, »»»»
 
Karagöz (21 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Karagöz;  deve veya manda derisinden yapılan ve tasvir adı verilen insan, hayvan veya eşya şekillerinin çubuklara takılıp arkadan yansıtılan ışıkla beyaz perde üzerinde hareket ettirildiği »»»»
 
Aşıklık Geleneği (21 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Anadolu'nun kültürel belleğinin yanı sıra kültürel çeşitlilik ve zenginliğinin de önemli bir ifadesi olan Âşıklık geleneği; yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş, şiiri, müziği ve hikâye »»»»
 
Mevlevi Sema Töreni (19 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Semâ; Allah'a ulaşma yolunun derecelerini sembolize eden, içinde dinî öğe ve temalar barındıran ve bu hâliyle ayrıntılı kural ve niteliklere sahip tasavvufi bir tören olarak tanımlanmaktadır.»»»»
 
Meddahlık Geleneği (18 Ağustos 2017)
Türkiye » Türkiye Genel | Somut Olmayan Kültürel Miras
Meddahlık, taklit ve canlandırmalarla dinleyiciyi eğlendirmek amacıyla öykü anlatma sanatı olarak tanımlanabilir. Bu sanatı icra edenlere Arapça öven, metheden anlamında meddah denilmektedir.&n »»»»
 
Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (15 Ağustos 2017)
Türkiye » İzmir | Kültür Mirası
Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında Kültürel Peyzaj kategorisinde Dünya Miras Listesine alınan ve Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran »»»»
 
Efes (13 Ağustos 2017)
Türkiye » İzmir | Kültür Mirası
Dünya Miras Listesine alınan "Efes" Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve »»»»
 
Afrodisias Antik Kenti (13 Ağustos 2017)
Türkiye » Aydın | Kültür Mirası
Aydın ili, Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi sınırları içinde yer alan Aphrodisias Antik Kenti, Menderes (Meander) Irmağı'nın bir kolu olan Dandalaz (Morsynus) Çayı'nın oluşturduğu bereketli vadide, »»»»
 
Ani Arkeolojik Alanı (13 Ağustos 2017)
Türkiye » Kars | Kültür Mirası
Kars ili, Merkez İlçesi sınırları içinde, Türkiye ve Ermenistan sınırında yer alan Ani Arkeolojik Alanı, Erken Demir Çağından 16. yüzyıla kadar yerleşimin sürekli olduğu, Orta Çağ'ın şehircilik, »»»»
 
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı (07 Ağustos 2017)
Türkiye » Diyarbakır | Kültür Mirası
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı; Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır.

Bölgede hüküm süren medeniyetlerin, »»»»
 
Bolgar Tarih ve Arkeolojik Kompleksi (05 Ağustos 2017)
Rusya Federasyonu » Kazan | Kültür Mirası
Tataristan'ın başkenti Kazan'ın güneyinde,Volga nehrinin Kama nehri ile birleştiği bölgedeki yerleşim alanıdır.

Bolgar, 13. yüzyılda Altın Ordu Devletinin ilk başkentidir. »»»»
 
Tarihi Kazan Kremlini ve Mimari Yapısı. (05 Ağustos 2017)
Rusya Federasyonu » Kazan | Kültür Mirası
Eski bir mekânda inşa edilen Kazan Kremlini'nin tarihi, İslam'ın kabul edildiği Altınorda dönemi ve Kazan Hanlığı dönemine dayanır. 1552 yılında Korkunç İvan tarafından fethedilen Kazan Kremlini aynı »»»»
 
Altay'ın Altın Dağları (04 Ağustos 2017)
Rusya Federasyonu » Novosibirsk | Doğa Mirası
Güney Sibirya'daki Altay Dağları, Batı Sibirya bölgesinin en uzun sıra dağlarıdır. Bölgenin en uzun nehirleri olan Ob ve Irtiş nehirleri de kaynağını buradan »»»»
 
Etna Dağı (05 Ağustos 2016)
İtalya » İtalya Genel | Doğa Mirası
"Etna" isminin anlamı Latince ve Yunancadan gelmekte olup "yakmak" anlamındadır. Sicilyalıların "Mongibello" olarak adlandırdıkları Etna Dağı, İtalya'nın güney batısında, »»»»
 
Varşova Tarihi Merkezi (04 Ağustos 2016)
Polonya » Varşova | Kültür Mirası
Polonya'nın başkenti Varşova'nın "Eski Şehir" olarak da adlandırılan merkezinin tarihi 13. Yüzyıla kadar gitse de bugün ziyaretçileri kendisine çeken yapı ve meydanların »»»»
 
Selanik'teki Hristiyanlık Öncesi ve Bizans Anıtları (30 Temmuz 2016)
Yunanistan » Selanik | Kültür Mirası
Bizans İmparatorluğu'nun yüzyıllarca en önemli ikinci şehri olarak kalan Selanik, Orta Çağ boyunca Hristiyanlık için de oldukça önemli bir role sahip olmuştur. Şehrin »»»»
 
Aksum (09 Şubat 2016)
Etiyopya » Etiyopya Genel | Kültür Mirası
Aksum Krallığı, MS 1. ve 7. yüzyıllar boyunca Etiyopya/nın kuzeyinde güçlü bir devlet oldu. Krallığın en çarpıcı kalıntıları 1. ve 13. yüzyıllar arasında yontulan dev dikilitaşlar Aksum`un 1980`de »»»»
 
Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (07 Şubat 2016)
Türkiye » Bursa | Kültür Mirası
Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında Kültürel kategoride Dünya Miras Listesine alınan "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu" Dünya Miras alanı,  Orhangazi Külliyesi »»»»
 
Çatalhöyük Neolitik Kenti (05 Şubat 2016)
Türkiye » Konya | Kültür Mirası
Çatalhöyük, Orta Anadolu`da, günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuş, çok geniş bir Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir. Doğu ve batı yönlerinde yan yana iki höyükten oluşmaktadır. »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (19 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Vegaøyan - Vega Takımadaları (16 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Kuzey kurup dairesinin hemen altında yer alan Vega adası ile etrafındaki yaklaşık 6.500 küçük adadan oluşan bölge, son derece sert iklim ve deniz şartlarında insanoğlunun »»»»
 
Alta Kaya Sanatı (15 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Norveç'in Finnmark vilayetine bağlı Alta belediyesi sınırları dahilinde yer alan kaya resimleri, MÖ 4200 ila 500 yılları arasındaki prehistorik dönemde, en kuzeyde yaşayan »»»»
 
Røros Maden Kenti (11 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Norveç'in Sør-Trøndelag eyaletinde yer alan  Røros maden kenti, 17. yüzyılda bulunan bakır madeni vesilesiyle oluşturulmuştur. Yaklaşık 330 yıl işletilen maden »»»»
 
Urnes Ahşap Kilisesi (10 Nisan 2014)
Norveç » Norveç Genel | Kültür Mirası
Norveç'in Sogn of Fiyordu vilayetine bağlı Luster belediyesi sınırlarında bulunan Urnes Ahşap Kilisesi'nin yapımına 1050 yıllarında başlanmış ve bitişi 13. asrı bulmuştur. »»»»
 
Kernavë Arkeolojik Alanı (08 Nisan 2014)
Litvanya » Vilnius | Kültür Mirası
Kuzey Litvanya'da başkent Vilnius'a 35 km mesafede yer alan Kernavë Arkeolojik alanı, 194,4 hektarlık büyüklüğü ile bu bölgede insan yerleşiminin 10 bin yıllık serüvenine »»»»
 
Kuroniya Beli (Curonian Spit) (06 Nisan 2014)
Litvanya » Litvanya Genel | Kültür Mirası
Kuroniya Beli, Kuroniya Lagün'ü ile Baltık Denizini birbirinden ayıran 98 km uzunluğunda ince, kıvrımlı bir kumul yarımadadır. Büyük parçası Litvanya'da kalmakla birlikte »»»»
 
Giant's Causeway ve Causeway Sahili (05 Nisan 2014)
Kuzey İrlanda » Kuzey İrlanda Genel | Kültür Mirası
Giant's Causeway (Devler Kaldırımı) ve Causeway Sahili, Kuzey İrlanda'nın Antrim Kontluğunda, Bushmills kasabasının yaklaşık 3 km kuzeyinde yer alan ve İrlanda'nın kuzey »»»»
 
Skellig Michael (Sceilg Mhichíl) (04 Nisan 2014)
İrlanda Cumhuriyeti » İrlanda Cumhuriyeti Genel | Kültür Mirası
Sceilg Mhichíl (Skellig Michael) Adası, İrlanda'nın Kerry ilinin yaklaşık 12 km batısında yer almaktadır. Ada, yaklaşık 600 yıl boyunca İrlandalı Hristiyan keşişlerin »»»»
 
Brú na Bóinne Arkeolojik Topluluğu (03 Nisan 2014)
İrlanda Cumhuriyeti » İrlanda Cumhuriyeti Genel | Kültür Mirası
Brú na Bóinne antik kenti, İrlanda Cumhuriyeti'nin Meath vilayetinde, Dublin'e yaklaşık 40 km. mesafede, Boyne Nehri ile Mattock Nehri arasındaki bir sırtta bulunan »»»»
 
Roskilde Katedrali (02 Nisan 2014)
Danimarka » Roskilde | Kültür Mirası
Doğu Danimarka'da Zealand Adasındaki Roskilde kasabasında bulunan katedral ilk olarak 980 yılında Kral Harald Bluetooth zamanında ahşaptan inşa edilmiştir. 1030 ve »»»»
 
Ilulissat Fiyordu (01 Nisan 2014)
Danimarka » Grönland | Doğa Mirası
Grönland'ın üçüncü büyük şehri ve belediyesi olan Ilulissat, Ilulissat Icefjorda yakınlığı nedeniyle Grönland`ın en popüler turizm merkezlerinden biridir. Kuzey yarımkürenin »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (31 Mart 2014)
Litvanya » Litvanya Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Ivanova Kaya Kiliseleri (30 Mart 2014)
Bulgaristan » Rusçuk | Kültür Mirası
Kuzey-doğu Bulgaristan'da, Rusçuk şehrine 20 km uzaklıktaki İvanovo köyü yakınlarındaki Kaya Mezarları Kompleksi, masif bir kaya içine oyulmuş kilise, şapel ve manastırlardan »»»»
 
Madara Atlısı (29 Mart 2014)
Bulgaristan » Şumnu | Kültür Mirası
Madara Rider ya da Madara Horseman (Madara Atlısı) Kuzeydoğu Bulgaristan'da, Şumnu şehrinin Madara köyü yakınlarındaki doğu Madara platosunda oyulmuş, erken ortaçağa »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (25 Mart 2014)
Letonya » Letonya Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Albula / Bernina'da Rhaetian Demiryolu (24 Mart 2014)
İtalya » İtalya Genel | Kültür Mirası
Albula / Bernina Arazileri'ndeki Rhaetian Demiryolu, iki geçit boyunca İsviçre Alplerini geçen iki tarihi demiryolu hattını bir araya getirir. Arazinin kuzey batı bölümünde »»»»
 
Fertö/Neusiedler Kültürel Alanı (23 Mart 2014)
Avusturya » Avusturya Genel | Doğa Mirası
The Fertö/Neusiedler Kültürel alanı, sekiz bin yıl boyunca farklı kültürlerin buluşma noktası olmuştur. Almancada Neusiedler, Macarca Fert tó olarak telaffuz edilen bu »»»»
 
Wadden Denizi (22 Mart 2014)
Almanya » Almanya Genel | Doğa Mirası
Wadden Denizi, Kuzey Denizi`nin güneydoğusunda yer alan bir gelgit bölgesidir. Güneybatıda Hollanda`nın Den Helder kentinden Almanya`nın kuzey kıyısında yer alan »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (20 Mart 2014)
Finlandiya » Finlandiya Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Madriu-Perafita Claror Vadisi (19 Mart 2014)
Andorra » Andorra Genel | Doğa Mirası
Madriu-Perafita Claror Vadisi, Andorra Prensliğinin güney doğusunda, Pirenelerin kalbinde yer alan olağanüstü bir bir coğrafya parçasıdır. İki vadinin birleşmesiyle toplam »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (17 Mart 2014)
Estonya » Estonya Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (15 Mart 2014)
Belarus » Belarus Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Struve Jeodezi Ark (14 Mart 2014)
Moldova » Moldova Genel | Kültür Mirası
Her ne kadar dünyanın yuvarlak bir cisme benzediği MÖ 500'den beri kabul edilmiş olsa da şekli, büyüklüğü, kısaca kesin ölçüleri her zaman bilim adamlarının dikkatini »»»»
 
Dolomitler (13 Mart 2014)
İtalya » İtalya Genel | Doğa Mirası
İtalya`nın kuzey doğusunda bulunan Dolomite Dağları'nın coğrafi sınırlarını batıda Adige Nehri, doğuda Piave Vadisi belirliyor. Kuzey ve güney sınırları ise Puster Vadisi »»»»
 
Pontcysyllte Su Kemeri ve Kanalı (12 Mart 2014)
Galler » Galler Genel | Kültür Mirası
Pontcysyllte Su Kemeri ve Kanalı, Birleşik Krallık'ı oluşturan dört ülkeden birisi olan Galler'in kuzeydoğusunda yer alıyor. İnşaatı 1795 yılında başlayıp, 1805 yılında »»»»
 
La Chaux-de-Fonds / Le Locle, Saat Yapım Kent Planlaması (11 Mart 2014)
İsviçre » La Chaux-de-Fonds | Kültür Mirası
İsviçre`nin Fransa sınırındaki iki komşu kasaba, Jura Dağları`nın verimsiz toprakları üstünde. Bu nedenle saatçilik gelişmiş. Yerleşim, 19`uncu yüzyılın başlarında saat »»»»
 
Thingvellir (ingvellir) Ulusal Parkı (05 Mart 2014)
İzlanda » Arnessysla | Kültür Mirası
Ortaçağ Norveç/Alman kültürünü yansıtan kültürel bir peyzaj olan ingvellir (Thingvellir) Milli Parkı, İzlanda'nın güneybatısındaki Reyjkanes yarımadası ve Hengill volkanik »»»»
 
Malta Megalitik Tapınakları (07 Temmuz 2013)
Malta » Malta Genel | Kültür Mirası

Malta ve Gozo adalarında bulunan toplam 7 farklı anıttan oluşan megalitik (büyük taşlardan yapılmış) tapınaklar, M.Ö. 3000'lere dayanan kültürel, sanatsal ve teknolojik gelişmelere yönelik »»»»

 
Hal Saflieni Hypogeum (06 Temmuz 2013)
Malta » Malta Genel | Kültür Mirası

Malta'nın Paola şehri yakınlarında yer alan ve çok değerli bir kültürel varlık olarak kabul edilen yeraltı mezar odası (Hal Saflieni Hypogeum), M.Ö.2500 yıllarına dayanan eşsiz bir erken »»»»

 
Müstair’daki Aziz John Benediktin Manastırı (19 Mayıs 2013)
İsviçre » İsviçre Genel | Kültür Mirası

Graubünden Kantonu'nun üst vadisinde bulunan St.John Benediktin Manastırı, günümüzde kaybolmuş olan Şarlman Hanedanlığının medeniyet ve sanatına sıra dışı bir şekilde tanıklık etmiştir. »»»»

 
Drottningholm Kraliyet Sarayı (19 Mayıs 2013)
İsveç » Stockholm | Kültür Mirası

Drottningholm Sarayı, İsveç kraliyet ailesinin özel konutudur. Kraliyet saraylarından sadece biri olan bina, Stockholm Bölgesinin Ekero Belediyesi sınırları içinde yer alan Lovön »»»»

 
Yeni Lanark (19 Mayıs 2013)
İskoçya » Glasgow | Kültür Mirası

İskoçya'nın başkenti Glasgow'un yaklaşık 40 km güneydoğusunda bulunan Yeni Lanark, muhteşem İskoçya peyzajının bir parçası olan küçük bir köydür. 1783 yılında Richard Arkwright İskoçya'ya »»»»

 
Zelená Hora'daki Aziz John Kilisesi (21 Mart 2013)
Çek Cumhuriyeti » Ždár nad Sázavou | Kültür Mirası

Başkent Prag'ın yaklaşık 120 km doğusunda, Moravya eyaletinin güneyinde Ždár nad Sázavou yakınlarındaki Zelená Hora'da bulunan kilise, Nepomuklu Aziz John onuruna yaptırılmıştır. »»»»

 
Lednice-Valtice Kültür Peyzajı (19 Mart 2013)
Çek Cumhuriyeti » Breclav | Kültür Mirası

Başkent Prag'ın yaklaşık 270 km. güney doğusunda, Breclav eyaletinde bulunan Lednice - Valtice peyzajı, seçkin evrensel değerlerin sıra dışı bir örneği olarak, aydınlanma döneminde »»»»

 
Boyana Kilisesi (12 Mart 2013)
Bulgaristan » Sofya | Kültür Mirası

Sofya'nın 8 km güney batısındaki Lying ilçesinde yer alan Boyana Kilisesi, üç yapıyı içeren bir dini komplekstir. Kilisenin ilk bölümü olan doğu kanadı binası 11. yüzyılda inşa »»»»

 
Jelling Höyükleri, Rünik Taşlar ve Kilise (10 Mart 2013)
Danimarka » Vejle | Kültür Mirası
Jelling mezar höyükleri ve rünik kayalardan biri İskandinavya'nın pagan kültürüne dair çarpıcı örneklerdir. Diğer rünik kaya ve kilise ise 10. yüzyılın ortalarına doğru Danimarkalıların »»»»
 
Suomenlinna Kalesi (08 Mart 2013)
Finlandiya » Helsinki | Kültür Mirası
18. yüzyılın ikinci yarısında İsveç tarafından Helsinki limanının girişindeki bir adalar takımı üzerine kurulan bu kale, Avrupa`da özellikle dönemin askeri mimarisini yansıtması açısından ilginç »»»»
 
Belovezhskaya/Białowieska Ormanı (01 Mart 2013)
Belarus » Brest | Doğa Mirası

Polonya ile Belarus sınırında yer alan ve Brest şehrine 70 km, kuzey Polonya'nın en büyük şehri olan Bialystok'a ise 66 km uzaklıktaki Białowieski kasabasında bulunan Milli Park, »»»»

 
Gobustan Kaya Oymaları Kültür Peyzajı (01 Mart 2013)
Azerbaycan » Bakü | Kültür Mirası

Gobustan sanatsal kaya oymalarının olduğu yerleşim yeri, 40.000 yıl öncesine dayanan, 6.000 den fazla olağanüstü kaya oymasıyla Orta Azerbaycan yarı çölünün kenarında yükselen üç kayalık »»»»

 
Salzkammergut Kültürel Peyzajı (01 Mart 2013)
Avusturya » Salzburg | Kültür Mirası

Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut Alpler bölgesi, muhteşem bir doğal manzaranın seçkin bir örneğine sahip olmakla beraber, temel insan ihtiyacı olan tuz üretimiyle de büyük bir merak »»»»

 
Skocjan Mağaraları (08 Ocak 2013)
Slovenya » Koper | Kültür Mirası

Slovenya'nın güney-batısında bulunan Škocjan Mağaraları, Koper şehrine 34 km, Divača kasabasına ise 4 km mesafede yer almaktadır. Dünyanın bilinen en büyük yer altı kanyonlarından »»»»

 
Surtsey Adası (05 Ocak 2013)
İzlanda » İzlanda Genel | Doğa Mirası

İzlanda'nın güney kıyısından yaklaşık 32 km uzaklıktaki bir volkanik ada olan Surtsey, 1963 ile 1967 yılları arasında 130 metre derinlikte okyanus tabanından başlayarak meydana gelen »»»»

 
Edinburg Eski ve Yeni Şehir Merkezi (03 Ocak 2013)
İskoçya » Edinburgh | Kültür Mirası

Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden birisi olarak kabul edilen Edinburgh 15. yüzyıldan beri İskoçya'nın başkentidir. Aynı zamanda önemli bir üniversiteler kenti olarak da bilinen »»»»

 
Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı (03 Ocak 2013)
Gürcistan » Kutais | Kültür Mirası

Gürcistan'ın batısında yer alan ülkenin ikinci büyük kenti Kutais hiç şüphesiz sanayideki gelişmişliği yanında ünlü Bagrati Katedrali ve biraz uzağındaki Gelati Manastırı ile »»»»

 
Tarihi Lviv Şehri (13 Nisan 2012)
Ukrayna » Lviv | Kültür Mirası
Günümüz dünyasında nüfusunun büyük bir çoğunluğunu bayanların oluşturduğu Lviv şehri, Ukrayna`nın batısında Polonya sınırında yer almaktadır. Lviv şehri tarihte Lvov, Lwow, Loewenburg, Lemberg, Leopolis, »»»»
 
Tallin (Eski Şehir) Tarihi Merkezi (05 Mart 2012)
Estonya » Tallin | Kültür Mirası
Tallin'in kökenleri, Töton Tarikatı şövalyelerinin (Töton Tarikatının Haçlı seferine katılan Şövalyeleri'nin) Tallin'de bir kale inşa ettiği 13. yy.a kadar uzanır. Tallin, Hansa Ligi'nin önemli bir merkezi »»»»
 
Studenica Manastırı (22 Ocak 2012)
Sırbistan » Kraljevo | Kültür Mirası
Kraljevo şehrinin 39 km. güney batısında yer alan Studenica Manastırı, 12. yüzyılın sonlarında Orta Çağ Sırp devletinin kurucusu Stevan Nemanja tarafından, tahttan çekildikten kısa bir süre sonra »»»»
 
Bryggen (21 Ocak 2012)
Norveç » Bergen | Kültür Mirası
Norveç'in Bergen şehrinin eski rıhtımı Brygeen, 16. yüzyıl ortalarına kadar, Almanya'nın kuzey tarafında yer alan kentlerin ve yabancı ülkelerde yaşayan Almanların çıkarlarını korumak amacıyla kurdukları »»»»
 
Valletta Şehri (15 Ocak 2012)
Malta » Valletta | Kültür Mirası
Malta'nın başkenti Valetta, orijinal özelliklerini muhafaza eden nadir şehirlerden birisidir. Askeri tarihine ayrılmaz biçimde bağlı olan Valetta, Fenikeliler, Yunanlılar, Kartacalılar, Romalılar, Araplar »»»»
 
Ohri Bölgesi Doğal ve Kültürel Mirası (15 Ocak 2012)
Makedonya » Ohri | Kültür/Doğa Mirası
Makedonya'nın güneybatısında, Arnavutluk sınırına yakın olan aynı adlı gölün kenarında bulunan 42.000 nüfuslu Ohri şehri, Avrupa'daki en eski yerleşim alanlarında biridir. Bölge, Slav mimarisinin en »»»»
 
Lüksemburg Şehri: Tarihi Mahalleler ve Surlar (15 Ocak 2012)
Lüksemburg » Lüksemburg | Kültür Mirası
Orta Avrupa'da yer alan Lüksemburg'un aynı isimli başkentinin tarihi 963 yılına kadar uzanmaktadır. İki önemli Roma yolunun kesişme noktasında bulunan şehir stratejik konumu nedeniyle Avrupa'nın en iyi »»»»
 
Selimiye Camii ve Külliyesi (13 Ocak 2012)
Türkiye » Edirne | Kültür Mirası
İstanbul'un fethinden önce Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan Edirne'nin en önemli anıtsal eseri olan ve şehrin siluetini taçlandıran Selimiye Camii ve Külliyesi, 16. yy.'da Sultan II. Selim adına »»»»
 
Horezu Manastırı (08  Aralık 2011)
Romanya » Horezu | Kültür Mirası
Romanya'da Valcea Bölgesindeki Horezu şehrinde bulunan Manastır, 1693-1697 yılları arasında Prens Constantine Brancovan tarafından yaptırılmıştır. Venedik mimarisinin etkileri görülen "Brancovan" stilinin »»»»
 
Roma İmparatorluğu Sınırları - Hadrian Duvarı (25 Kasım 2011)
İngiltere | Kültür Mirası
Roma Surları' Roma İmparatorluğu'nun en geniş haliyle M.S. 2. yüzyıldaki sınır hattını temsil etmektedir. 5000 km'lik bir alanda Atlantik sahilinden kuzey Britanya'ya, Avrupa'dan Karadeniz'e ve oradan »»»»
 
Kraliyet Botanik Bahçeleri, Kew (25 Kasım 2011)
İngiltere » Londra | Kültür Mirası
Bu, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar bahçe sanatının önemli dönemlerini gösteren tarihi bahçe düzenleme sanatının özelliklerindendir. Bahçeler, yüzyıllar boyunca zenginleştirilmiş botanik koleksiyonlarını »»»»
 
Antoni Gaudí Eserleri (25 Kasım 2011)
İspanya » Barselona | Kültür Mirası
Mimar Antoni Gaudí (1852-1926) tarafından Barselona ve yakınlarında inşa edilen yedi bina, 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında, mimarinin ve yapı teknolojisinin gelişimine Gaudi`nin sıra dışı »»»»
 
Tarihi Mostar Şehri Eski Köprü Alanı (23 Kasım 2011)
Bosna Hersek » Mostar | Kültür Mirası
Naretva nehrinin derin vadisine yayılan Mostar tarihi şehri, 15. ve 16. yüzyıllarda bir Osmanlı sınır kasabası olarak ve 19. ve 20. yüzyıllarda Avusturya-Macaristan imparatorluğu himayesinde gelişmiştir. »»»»
 
Vezere Vadisi Mağaraları (14 Eylül 2011)
Fransa » Montignac | Kültür Mirası
Fransa'nın Dordogne bölgesinde, Montignac yakınlarındaki Vezere Vadisinde, Paleolitik dönemden kalma 147 tarih öncesi alan ve 25 resimli mağara bulunmaktadır. Vadi yaklaşık 1200 km 2'lik bir alana »»»»
 
Bardejov Tarihi Şehri (13 Eylül 2011)
Slovakya » Bardejov | Kültür Mirası
Slovakya'nın kuzey-doğu bölgesinde Topl'a Nehrinin eteklerinde yer alan yaklaşık 33.000 nüfuslu Bardejov, küçük ama son derece iyi korunmuş ve bu bölgedeki kentleşmeyi simgeleyen dayanıklı bir Orta Çağ »»»»
 
St. Petersburg Tarihi Şehir Merkezi (12 Eylül 2011)
Rusya Federasyonu » Petersburg | Kültür Mirası
Çok sayıda kanalı ve 400'den fazla köprüsüyle "Kuzey'in Venedik'i", I. Petro hükümdarlığında 1703'te başlatılan geniş çaplı bir kent projesinin sonucudur. Daha sonra Leningrad olarak anılan (eski SSCB) »»»»
 
Karlskrona Donanma Limanı Bölgesi (11 Eylül 2011)
İsveç » Karlskrona | Kültür Mirası
İsveç'in güneyinde yaklaşık 35.000 nüfuslu bir şehir olan Karlskrona, 17. yüzyıl sonunda Avrupa'da planlı olarak inşa edilmiş gemicilik şehirlerinin mükemmel bir örneğidir. Kent, Baltık Denizi`nin orta »»»»
 
Greenwich (11 Eylül 2011)
İngiltere » Londra | Kültür Mirası
Londra sınırları dışındaki bir bölge olan Greenwich`deki çeşitli binalar ve bunların bulunduğu park, 17. ve 18. yüzyıldaki İngiliz sanat ve bilimsel gelişimini sembolize etmektedir. İtalyan rönesansını »»»»
 
Tarihi Lyon Şehri (05 Eylül 2011)
Fransa » Lyon | Kültür Mirası
Romalılar tarafından Three Gauls bölgesinin başkenti olarak MÖ. 1. yüzyılda kurulan ve Avrupa'nın siyasi, kültürel ve ekonomik gelişiminde önemli bir rol oynayan Lyon şehrinin bu özellikleri, onun kent »»»»
 
Salamanca Tarihi Şehri (23 Ağustos 2011)
İspanya » Salamanca | Kültür Mirası
Madrid'in kuzeybatısında önemli bir üniversite kenti olan Salamanca, ilk olarak M.Ö. 3. yüzyılda Kartacalılar tarafından ele geçirilmiştir. Ardından, Faslıların yönetimine geçmeden önce 11. yüzyıla dek »»»»
 
Tarihi Banská Štiavnica Şehri (21 Ağustos 2011)
Slovakya » Banská Štiavnica | Kültür Mirası
Slovakya'nın orta bölümünde, Glanzenberg ve Paradajz dağlarının dik eteklerinde kurulu olan Banská Štiavnica şehri, ülkenin en eski madencilik bölgesidir. Yaklaşık 10.000 nüfusu ile tamamı koruma altındaki »»»»
 
Kotor Tarihi, Kültürel ve Doğal Sit Alanı (19 Ağustos 2011)
Karadağ » Kotor | Kültür Mirası
Karadağ'ın 13.500 nüfuslu küçük liman şehri Kotor'un Tarihi, Kültürel ve Doğal Bölgesi 1979 yılından bugüne koruma altındadır. Kotor eski şehir merkezi, surlar ve kuleler, Kotor Körfezi ve Orten ile »»»»
 
Tarihi Rauma Şehri (19 Ağustos 2011)
Finlandiya » Rauma | Kültür Mirası
Finlandiya'nın batısında Botnia Körfezi'nde yer alan yaklaşık 40.000 nüfuslu Ruama, ülkenin en eski limanlarından biridir. 15. yüzyıl ortasından kalma Kutsal Haç Kilisesi'nin hala ayakta olduğu »»»»
 
Berat ve Ergiri Tarihi Merkezleri (14 Ağustos 2011)
Arnavutluk » Berat | Kültür Mirası
Berat ve Ergiri (Gjirokastra) şehirleri, Osmanlı dönemine özgü mimari özellikleri bugün dahi barındıran ender örnekler olarak kabul edilmektedir. Arnavutluk`un orta kesiminde başkent Tiran`a 130 km uzaklıkta »»»»
 
Riga Tarihi Merkezi (21 Temmuz 2011)
Letonya » Riga | Kültür Mirası
Letonya`nın başkenti Riga, Baltık Denizi`ne şehrin ortasından geçen Daugava Nehri ile açılır. Riga, Baltık devletleri içinde en büyük şehir olmasının yanı sıra, önemli bir kültür, politika, eğitim, finans, »»»»
 
Gammelstad Kilise Köyü, Luleå (04 Temmuz 2011)
İsveç » Luleå | Kültür Mirası
Baltık Denizi`nin kuzeyinde yer alan Bothnia Körfezi ucunda Luleå kenti yakınlarında bulunan Gammelstad Kilise Köyü,1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Gammelstad, kuzey İskandinavya »»»»
 
Aachen Katedrali (04 Temmuz 2011)
Almanya » Aachen | Kültür Mirası
Aachen Katedrali didğer adıyla İmpreyal Katedral, Almanya`nın batısındaki Aachen bölgesinde yer alan Katolik katedraldir. Kuzey Avrupa`nın bilinen en eski katedralidir. Katedral orta çağlarda Azize Meryem »»»»
 
Porto Tarihi Merkezi (01 Temmuz 2011)
Portekiz » Porto | Kültür Mirası
Douro nehrinin ağzına bakan tepeler boyunca kurulan Porto şehri, 2000 yıllık tarihe sahip sıra dışı bir şehir yapısındadır. Denize bağlı olarak sürekli büyüyen kente Romalılar Portus, yani liman adını »»»»
 
Bath Şehri (01 Temmuz 2011)
İngiltere » Bath | Kültür Mirası
Bath Şehri, İngiltere'nin Güney-Batı kısmında Londra'ya yaklaşık 160 km uzaklıkta yer almaktadır. Bir diğer dünya mirası olan Stonehedge'den yalnızca 40 km uzaklıktadır. Bath'dan Avebury mistik bölgesine »»»»
 
Amiens Katedrali (30 Haziran 2011)
Fransa » Picardie | Kültür Mirası
Picardy'nin kalbinde yer alan Amiens Katedrali, 13 yüzyıla ait Gotik tarz kiliselerin en büyüklerindendir. Katedral 1152`de Romanesk tarzında inşa edildiyse de 1218 yangınında tahrip olmuş ve 1220-1245 »»»»
 
Auschwitz-Birkenau Nazi Toplama ve İmha Kampı (29 Haziran 2011)
Polonya » Krakow | Kültür Mirası
Auschwitz-Birkenau Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampıdır. Güçlendirilmiş duvarlar, dikenli teller, platformlar, kışlalar, »»»»
 
Cordoba Tarihi Şehir Merkezi (29 Haziran 2011)
İspanya » Cordoba | Kültür Mirası
Córdoba ya da Kurtuba, İspanya`nın güneyinde yer alan Endülüs eyaletinde bir şehirdir. Tüm ilin nüfusu 2008 itibarı ile 325.000 civarındadır. Orta Çağ`da İslam halifeliğinin başkenti olmuş bir İber ve »»»»
 
Kronborg Kalesi (28 Haziran 2011)
Danimarka » Helsingor | Kültür Mirası
Kronborg Kalesi, Rönesans akımının olağanüstü örneklerinden biridir ve Kuzey Avrupa bölgesinin tarihinde önemli bir role sahiptir. 1425 yılında Pomerania Kralı Erik, halen Kronborg Kalesinin yerleşik »»»»
 
Durham Katedrali ve Kalesi (27 Haziran 2011)
İngiltere » Durham | Kültür Mirası
Üzerinde bulunduğu yarımadadaki sarp kayalıkların üzerinde yer alan Katedrali ve güney tarafta yer alan Kalesi ile ihtişamlı bir görüntü veren Durham şehri İngiltere'nin kuzeydoğusunda yer alan yaklaşık »»»»
 
Vilnius Tarihi Şehir Merkezi (24 Haziran 2011)
Litvanya » Vilnius | Kültür Mirası
Vilnius, Litvanya Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir.Çeşitli asırlarda yapılmış 1.500 kadar tarihi esere sahip Vilnius'un eski şehir bölümü Dünya Miras Listesi`ne alınmıştır. Baltık Denizi`nden »»»»
 
Floransa Tarihi Şehri (24 Haziran 2011)
İtalya » Floransa | Kültür Mirası
Floransa (Italyanca: Firenze), İtalya`da bir şehirdir. Kuzey İtalya`daki Toskana bölgesinin başkentidir ve kendi ismini tasiyan ilin, Firenze ili merkezidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığı`na da »»»»
 
Prag Tarihi Şehir Merkezi (24 Haziran 2011)
Çek Cumhuriyeti » Prag | Kültür Mirası
Prag (Çekçe Praha) Çek Cumhuriyeti`nin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birleşikken de başkentti. Orta Bohemya`da Vltava Nehri`nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. »»»»
 
Graz Şehri (24 Haziran 2011)
Avusturya » Graz | Kültür Mirası
Graz Avusturya`nın Steiermark eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca, Viyana'dan sonra Avusturyanın en büyük şehri olma özelliğini de taşır. Graz bir öğrenci kenti olarak uzun bir geçmişe sahip »»»»
 
Trogir Tarihi Şehri (21 Haziran 2011)
Hırvatistan » Trogir | Kültür Mirası
Hırvatistan'ın Adriyatik sahilinde Split'e 27 km uzaklıkta bulunan Trogir şehrinin nüfusu yaklaşık 13.500'dür. Trogir şehrinin tarihi bölgesi Hırvatistan anakara bölgesiyle Ciovo adası arasında kalmaktadır. »»»»
 
Siena Tarihi Merkezi (20 Haziran 2011)
İtalya » Siena | Kültür Mirası
Siena`nın tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından 1995 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi`ne alınmıştır. Siena, Orta Çağ kentlerinin simgesi olabilecek bir yerdir. Burada yaşayan insanlar Floransa ile »»»»
 
Piazza del Duomo - Pisa (20 Haziran 2011)
İtalya » Pisa | Kültür Mirası
Geniş yeşil bir alan içinde yer alan Piazza del Duomo tüm dünyaca bilinen bazı eserlere ev sahipliği yapar. Ünlü Eğik Pisa Kulesi, Pisa Katedrali (Duomo di Pisa), Vaftizhane (Baptisterio) ve Anıt Mezar »»»»
 
Butrint (20 Haziran 2011)
Arnavutluk » Sarandë | Kültür Mirası
Tarih öncesi çağlardan beri yerleşim yeri olan Butrint ya da antik Buthrotum, tarihte bir Yunan kolonisi sitesi, bir Roma şehri ve bir piskoposluk bölgesi olarak yerini almıştır. Bizans hakimiyeti altında »»»»
 
Nessebar Antik Şehri (20 Haziran 2011)
Bulgaristan » Nessebar | Kültür Mirası
Karadeniz'in kayalık bir yarımadasında yer alan 3.000 yıldan yaşlı Nessebar bölgesi ilk olarak bir Trakya yerleşimi (Menebria) olmuştur. MÖ 6. yüzyılın başlangıcında şehir bir Yunan kolonisi »»»»
 
Bern Tarihi Şehri (17 Haziran 2011)
İsviçre » Bern | Kültür Mirası
Yaklaşık 130bin nüfusuyla İsviçre Konfederasyonu`nun 1848`den beri başkenti olan, Avrupa`nın en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden biridir ve şehri U şeklinde Aare Nehri sarmaktadır. Bern İsviçre`nin »»»»
 
Toledo Tarihi Şehri (17 Haziran 2011)
İspanya » Toledo | Kültür Mirası
Toledo (Latince: Toletum, Arapça: Tuleytula) İspanya`nın ortasında Kastilya-La Mancha özerk bölgesinin (Comunidad autónoma) merkezi olan şehir. Madrid`in 70 km güneyinde, üç yanı Tajo Nehriyle çevrili »»»»
 
Schönbrunn Saray ve Bahçesi (12 Haziran 2011)
Avusturya » Viyana | Kültür Mirası
Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Schönbrunn Sarayı Avrupa'nın en güzel saraylarından biridir. 18. yüzyıldan 1918'e kadar Schönbrunn, Habsburg imparatorlarına ev sahipliği yapmıştır. Her yıl, »»»»
 
Mir Kalesi (06 Haziran 2011)
Belarus » Korelichy | Kültür Mirası
Mir Kalesi, Beyaz Rusya'nın Grodno eyaletinin Korelichy bölgesindeki Mirunka Nehri kıyılarına yerleşik küçük bir kasaba olan Mir'de bulunmaktadır. Kale, gotik yapı tarzındadır. Yapımına 15. yüzyılda »»»»
 
Bourges Katedrali (03 Haziran 2011)
Fransa » Bourges | Kültür Mirası
Bourges Katedrali Aziz Stephen`a adanmış bir Roma Katolik katedralidir. Katedral 1992 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklenmiştir. Bourges Katedrali, Site ve Karolenj döneminde şehrin »»»»
 
İstanbul'un Tarihi Alanları (02 Haziran 2011)
Türkiye » İstanbul | Kültür Mirası
Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul`un tarihi alanları, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır. 2.500 yılı aşan bir tarihe sahip olan İstanbul, üç tarafını Marmara Denizi, »»»»
 
Hattuşaş (Çorum-Boğazköy) - Hitit Başkenti (02 Haziran 2011)
Türkiye » Çorum | Kültür Mirası
1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Hattuşa (Çorum, Boğazköy), Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu'da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Önceleri ilk sahipleri olan »»»»
 
Safranbolu (02 Haziran 2011)
Türkiye » Karabük | Kültür Mirası
Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Konumu Ankara`nın 220 km kuzeyinde ve Karadeniz`in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir »»»»
 
Pécs (Sopianae) İlkel Hristiyan Mezarları (25 Mart 2011)
Macaristan » Pecs | Kültür Mirası
Pécs, Macaristan`ın güneyinde, Hırvatistan sınırına yakın Baranya ilinin merkezi ve Macaristan`ın beşinci büyük şehridir. Yaklaşık iki bin yıllık tarihi boyunca çeşitli yönetim ve kültürlerden zamanımıza »»»»
 
Hollókö Köyü ve Çevresi (11 Mart 2011)
Macaristan » Nograd | Kültür Mirası
Budapeşte'nin yaklaşık 100 km kuzey-doğusunda Nograd'da yer alan Hollókö, geleneksel köy yapısını tüm benliği ile koruyan eşsiz bir örnektir. 17. ve 18. yüzyıllarda gelişmeye başlayan bu köy, 20. yüzyılın »»»»
 
Essen Kömür Madenciliği Endüstrisi Kompleksi (09 Mart 2011)
Almanya » Essen | Kültür Mirası
Nordhein-Westfalen'daki Zollverein Sanayi Kompleksi, maden kuyuları ve tesisleri, merkez kok kömürü işleme tesisi, kömür stokları ve işçi yerleşkeleriyle 19. ve 20. yüzyıllarda kömürle çalışan endüstrinin »»»»
 
Müzeler Adası (08 Mart 2011)
Almanya » Berlin | Kültür Mirası
Müzeler Adası (Museumsinsel), Almanya'nın başkenti Berlin`in Mitte ilçesinden geçen Spree Nehri`nin üzerinde bulunan küçük bir adanın kuzey kısmında bulunan tamı tamına 1 kilometrekarelik alana sahip »»»»
 
Diocletianus Sarayı ve Tarihi Split Şehri (04 Mart 2011)
Hırvatistan » Split | Kültür Mirası
Diocletianus Sarayı, Hırvatistan`ın Split kentinde, Roma İmparatoru Diocletianus tarafından MS 4. yüzyıl`da yaptırılmış Eski bir Roma Sarayıdır. Saray ve çevresindeki alan Split'in tarihi şehir bölgesini »»»»
 
Roma Su Kemeri (04 Mart 2011)
Fransa » Gard | Kültür Mirası
Pont du Gard (Roma su kemeri) Languedoc-Roussillon bölgesinde Gard ilinde bulunmaktadır. Kemer, Gardon Nehri`nden Güney Fransa`daki Nimes şehrine su taşımak amacıyla inşa edilmiştir. Bazı kayıtlar »»»»
 
Caserta Sarayı, Bahçesi ve Su Kemerleri (04 Mart 2011)
İtalya » Napoli | Kültür Mirası
İtalya'nın Napoli kentinde yer alan, Reggia di Caserta olarak da bilinen Caserta Kraliyet Sarayı, Napoli Krallığı Bourbonları için yaptırılmıştır ve 18. yüzyılda Avrupa'da bulunan en büyük yapı olarak »»»»
 
Herkül Kulesi (03 Mart 2011)
İspanya » La Coruna | Kültür Mirası
İspanya'nın Kuzey batısındaki Galiçya Bölgesinde yer alan bölgenin en önemli şehri ve çok işlek bir ticaret limanı olan La Coruna'nın merkezine 2.4 km uzaklıktaki Herkül Kulesi (Tower of Hercules) yarımada »»»»
 
Bamberg Tarihi Şehri (27 Şubat 2011)
Almanya » Bamberg | Kültür Mirası
Almanya`nın Bayvera eyaletine bağlı Bamberg şehri, Yukarı Franken'de Main yakınında, Regnitz kıyısında, Franken Jurası'nın eteğinde, Ortaçağ ve Barok Alman şehirciliğinin hiç bozulmadan kalmış ilgi çekici »»»»
 
Brugge Tarihi Şehir Merkezi (26 Şubat 2011)
Belçika » Brugge | Kültür Mirası
Brugge tarihi şehir merkezi, uzun bir zaman süreci içinde, özellikle Gotik tuğla mimarisi ve yenilikçi sanat etkileri konusunda büyük bir mimari gelişme göstermiştir. Ortaçağ Avrupasının kültürel, »»»»
 
Fertö / Neusiedlersee Kültürel Alanı (25 Şubat 2011)
Macaristan » Fertőrákos | Kültür Mirası
The Fertö/Neusiedler Kültürel alanı, sekiz bin yıl boyunca farklı kültürlerin buluşma noktası olmuştur. Almancada Neusiedler, Macarca Fertő tó olarak telaffuz edilen bu bölge, Avusturya - Macaristan »»»»
 
Telc Tarihi Şehir Merkezi (21 Şubat 2011)
Çek Cumhuriyeti » Telc | Kültür Mirası
Ortaçağın sonunda Orta Avrupa'da politik kontrol ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak çoğu bakir orman alanlarında kurulmuş, planlı yerleşimler görülmekteydi. Jihlava şehrine 26 km. mesafede yer alan Telč »»»»
 
Chartres Katedrali (20 Şubat 2011)
Fransa » Chartres | Kültür Mirası
Paris'in 88 km. güneybatısında bulunan Eure-et-Loir'in bölgesinin başkenti Chartres şehrindeki Katedral, Fransız gotik sanatının en yetkin örneklerinden birisi sayılmaktadır. Katedralin yapımına 12. »»»»
 
Rila Manastırı (19 Şubat 2011)
Bulgaristan » Sofya | Kültür Mirası
Rila Manastırı (Rila Monastery) Bulgaristan'daki en büyük ve en popüler Doğu Ortadoks manastırıdır. Başkent Sofya'nın 117 km. güneyinde bulunan Manastır deniz seviyesinden 1147 m. yüksekte yer almaktadır. »»»»
 
Altamira Mağarası ve Paleolitik Mağara Sanatı (14 Şubat 2011)
İspanya » Santander | Kültür Mirası
İspanya'nın Santander şehrinin 30 km batısında, Santillana Del Mar kasabası yakınlarında yer alan Altamira Mağaraları Paleolitik Çağ'a (Yontma Taş Devri) ait çizimleri ve çok renkli kaya resimleri »»»»
 
Stoclet Evi (14 Şubat 2011)
Belçika » Brüksel | Kültür Mirası
Ünlü banker ve koleksiyoncu Adolphe Stoclet'in mülkü olan Stoclet evi (Bazı kaynaklarda Stoclet Sarayı), Wiener Werkstaette (Viyana atölyesi) nin yaratıcı dehasına çok önemli bir örnektir. Yapı, 1905-1911 »»»»
 
Durmitor Milli Parkı (11 Şubat 2011)
Karadağ » Zabljak | Doğa Mirası
Karadağ'ın kuzeybatı bölgesinde Zabljak kentine yakın Durmitor Milli Parkı (Durmitor National Park) birbirinden çeşitli zirveleri, gölleri, mağaraları, vadileri, nehirleri ve kanyonları ile bir doğa »»»»
 
Aziz James Katedrali (11 Şubat 2011)
Hırvatistan » Sibenik | Kültür Mirası
Dalmaçya kıyılarında Šibenik'te bulunan Aziz James Katedrali (The Cathedral of St James) (1431- 1535) 15. ve 16. yüzyılda Kuzey İtalya, Dalmaçya ve Toskana arasında anıtsal sanatlar alanındaki önemli »»»»
 
Hortobágy Milli Parkı - Puszta (11 Şubat 2011)
Macaristan » Debrecen | Kültür Mirası
Macarcada "hortoba" olarak da telaffuz edilen Hortobágy, Hajdú-Bihar eyaleti içerisinde bir köy olması yanında 1973 yılında kurulan Milli Parka verilen isimdir. 800 km'2 alana sahip olan bu park, Doğu »»»»
 
Salzburg Tarihi Şehir Merkezi (07 Şubat 2011)
Avusturya » Salzburg | Kültür Mirası
Salzburg, bir Avrupa piskoposluk merkezi olarak, önemli evrensel kıymetlere sahiptir ve bu özelliği şehrin görünüşünü, tarihi kent dokusunu, çeşitli yüzyıllardan kalan çok sayıda dini ve sivil yapıyı »»»»
 
Albula / Bernina'da Rhaetian Demiryolu (05 Şubat 2011)
İsviçre » Albula | Kültür Mirası
Albula / Bernina Arazileri'ndeki Rhaetian Demiryolu, iki geçit boyunca İsviçre Alplerini geçen iki tarihi demiryolu hattını bir araya getirir. Arazinin kuzey batı bölümünde 1904 yılında açılan Albula »»»»
 
Cesky Krumlov Tarihi Şehir Merkezi (04 Şubat 2011)
Çek Cumhuriyeti » Cesky Krumlov | Kültür Mirası
Český Krumlov tarihi ortaçağa uzanan; merkezi 13.yüzyılda inşa edilmiş, Gotik, Rönesans ve Barok unsurlar taşıyan bir kalenin etrafında ve Vltava nehrinin kıyısına kurulmuş bir kasabadır. Ortaçağ »»»»
 
Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi (31 Ocak 2011)
Türkiye » Sivas | Kültür Mirası
UNESCO'nun Türkiye'de Dünya Mirası olarak kabul ettiği İlk mimari yapı olan Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi, 13. yy.da Mengüçlü Beyliğinden Ahmet Şah ve karısı Melike Turan tarafından yaptırılmıştır. »»»»
 
Viyana Tarihi Şehir Merkezi (30 Ocak 2011)
Avusturya » Viyana | Kültür Mirası
Viyana tarihi şehir merkezinin şehircilik ve mimari yönden değeri, 2000 yıl boyunca değişen değerlere kesintisiz şahitliğinden ileri gelmektedir. Avrupa kültürel ve politik gelişiminin üç ana dönemi »»»»
 
Tokaj Tarihi Şarapçılık Bölgesi (28 Ocak 2011)
Macaristan » Tokaj | Kültür Mirası
Macaristan`ın kuzeydoğusunda yer alan Tokaj (Hegyalja) kasabasında/bölgesinde keşfedilen üzüm yaprağı fosili, günümüzdeki üzüm çeşitlerinin ortak atası olarak kabul edilmektedir. Bölgede yapılan şaraplar, »»»»
 
Xanthos-Letoon (27 Ocak 2011)
Türkiye » Muğla | Kültür Mirası
MÖ 700-300 arasında yaşadıkları bilinen Likyalıların başkenti olan Xanthos, antik çağda Likya'nın en büyük İdari merkezi olarak bilinmektedir. Xanthos İle birlikte 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras »»»»
 
Hierapolis-Pamukkale (24 Ocak 2011)
Türkiye » Denizli | Kültür/Doğa Mirası
Doğunun antik kentlerinden biri olan kutsal kent Frigya Hierapolisi UNESCO Dünya Mirası Listesine 1988 yılında girmiştir. Hierapolis`in gizemini dünyaya yayan efsaneye göre, çirkinliğinden bıkan çoban »»»»
 
Truva Arkeolojik Kenti (24 Ocak 2011)
Türkiye » Çanakkale | Kültür Mirası
Homeros`un İlyada destanında yer alan Truva savaşının yapıldığı yer olarak da bilinen Truva antik kenti UNESCO Dünya Miras Listesine 1998 yılında girmiştir. 4000 yıllık tarihi geçmişi İle dünyanın »»»»
 
Londra Kulesi (22 Ocak 2011)
İngiltere » Londra | Kültür Mirası
Londra Kulesi (Tower of London) Birleşik Krallık`ın başkenti Londra`nın merkezinde, Thames Nehri`nin kuzey kıyısında bulunan tarihî bir yapıdır. Londra Kulesi çoğu zaman 1078 yılında I. William tarafından »»»»
 
El Escorial Manastırı ve Çevresi (20 Ocak 2011)
İspanya » Madrid | Kültür Mirası
İspanya'nın başkenti Madrid'in yaklaşık 45 Km kuzeybatısında yer alan "El Escorial" İspanya Krallarının tarihi ikameti olmuş yarı manastır yarı saray niteliğinde bir yapı olup 10 Ağustos 1558 yılında »»»»
 
Wadden Denizi (19 Ocak 2011)
Hollanda » Genel | Doğa Mirası
Wadden Denizi, Kuzey Denizi`nin güneydoğusunda yer alan bir gelgit bölgesidir. Güneybatıda Hollanda`nın Den Helder kentinden Almanya`nın kuzey kıyısında yer alan Skallingen`e dek uzanan Wadden Denizi »»»»
 
Büyük Meydan (Grande Place) (16 Ocak 2011)
Belçika » Brüksel | Kültür Mirası
"Büyük Meydan" (Grand Place), bu bölgenin kültürel ve toplumsal özelliklerini yansıtan, mimari ve sanatsal özelliklerin çok başarılı karışımının muhteşem bir örneğidir. Mimari özelliklerinin doğası ve »»»»
 
Akropolis (16 Ocak 2011)
Yunanistan » Atina | Kültür Mirası
Atina'daki Akropolis ve eserleri klasik ruhun ve medeniyetin evrensel sembolleridir. "Tepe üzerine kurulu şehir" anlamına gelen Akropolis, Antik Yunan tarafından dünyaya miras bırakılmış en büyük mimari »»»»
 
San Gimignano Tarihi Bölgesi (15 Ocak 2011)
İtalya » Siena | Kültür Mirası
"Güzel Kulelerin San Gimignano'su" (San Gimignano delle belle Torri) Floransa'nın 56 km güneyinde yer alan Toskana bölgesinde bulunan etrafı surlarla çevrili, çok iyi korunmuş bir ortaçağ kasabasıdır. »»»»
 
Versay Sarayı (14 Ocak 2011)
Fransa » Versailles | Kültür Mirası
Paris'in yaklaşık 25 km. güneydoğusunda bulunan Versay Sarayı, (Le château de Versailles) Avrupa'nın en büyük sarayı olarak kabul edilmektedir. 18. yüzyıl Fransız sanatının en ihtişamlı eseri olarak »»»»
 
Köln Katedrali (13 Ocak 2011)
Almanya » Köln | Kültür Mirası
Almanya`nın Köln kentinde bulunan tarihi katedral hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir. 1248 yılında inşasına başlanan katedralin yapımı 632 yıl sürmüş ve 1880 yılında hizmete »»»»
 
Nemrut Dağı (12 Ocak 2011)
Türkiye » Adıyaman | Kültür Mirası
Kommagene kralı Antiokus'un mezarının da İçinde bulunduğu Nemrut Dağı,1987 yılında UNESCO Dünya Miras listesinde yerini almıştır. Dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak da adlandırılan Nemrut »»»»
 
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (12 Ocak 2011)
Türkiye » Nevşehir | Kültür/Doğa Mirası
1985`de UNESCO Dünya Miras Listesine, doğal ve kültürel varlık olarak dahil olan Kapadokya Nevşehir II merkezine 14 km uzaklıkta bulunan Avanos ve Ürgüp İlçeleri arasındaki 40 kilometrekarelik bir alanı »»»»
 
Avrupa   
Toplam 170 kayıtdan 170 tanesi gösteriliyor.

Son Haberler
Koltuğunuzdan kalkmadan gezebileceğiniz müzeler, kaleler, şatolar, hayvanat bahçeleri (12 Mayıs 2020)
Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz Özel ve Diğer Kamu Kurum Müzeleri (03 Mayıs 2020)
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait Sanal Müzeler (02 Mayıs 2020)
Skyscanner'dan Gurme Sokak Lezzetleri... (02 Mayıs 2020)
Skyscanner'dan Roma'da Yapabileceğiniz 10 Şey... (28 Nisan 2020)
2018 Yılı Müze ve Ören Yeri İstatistikleri (25 Nisan 2020)
Türkiye'den 5 Kültür Varlığı Daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde (19 Nisan 2020)
UNESCO Dünya Mirası Listesinde 29 Yeni Varlık (23 Temmuz 2019)
4 Yıldır Kapalı Olan Sümela Manastırı Ziyarete Açıldı (31 Mayıs 2019)
47. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 11 – 30 Haziran 2019 tarihleri arasında (30 Mayıs 2019)